Přes veškeré nejistoty, kterým zemědělci od začátku roku čelili a čelí, dopadne pro Agrospol z Knínic u Boskovic na Blanensku letošek nakonec dobře. Podle ředitele Ladislava Menšíka bude celkový hospodářský výsledek kladný, řekl ČTK. Dodal však, že i když v březnu hovořil o největší nejistotě od 80. let, od kdy pracuje v zemědělství, tak příští rok bude nejistot ještě více a bude ještě těžší.

„Neznamená to, že bychom házeli flintu do žita, ale nevíme, kolik budou stát energie, kolik budou stát hnojiva, kolik bude stát nafta a jak se budou vyvíjet ceny komodit,“ řekl Menšík. Ruský vpád na Ukrajinu a válka nabourala už dříve rozkolísanou stabilitu v Evropě a nastolila stav, který se vyznačuje především nejistotou.

„Nakonec ale špatně nedopadneme. Elektriku jsme měli zafixovanou a máme i na příští rok. A pro letošek jsme měli nasmlouvané i hnojivo,“ řekl Menšík. Příští rok už však bude nepochybně dražší. Poměrně dobře dopadla i sklizeň. „I když jsem čekal, že to bude lepší,“ řekl Menšík. Počasí letos pěstitelům také nepřálo. Na jaře bylo sucho, v srpnu bylo sucho, naopak v září pršelo tolik, že se podle něj na poli nedalo pracovat. Na jedné straně se tak snížila cukernatost řepy kvůli zářijovým dešťům, na druhou stranu tato voda pomohla dorůst rostlinám, z nichž se dělá seno na krmení, doplnil Menšík.

Tržní plodiny prodává Agrospol postupně po celý rok od sklizně až do května a může strategii částečně přizpůsobit kolísání cen. „Ani bychom nestihli všechno do konce roku vyexpedovat,“ poznamenal Menšík. Díky tomu, že měl podnik obilí ve skladech i letos na začátku jara, mohl například pšenici prodat za výrazně vyšší cenu, než byla loni na podzim.

Špatná byla letos naopak sklizeň ovoce, které však netvoří tak významnou část celkové produkce. „Višně byly nejhorší za deset let, slabá byla i úroda jablek, průměrné byly švestky,“ řekl Menšík. Na rozdíl od mnoha velkých pěstitelů v Knínicích všechna jablka sklidí, i když nemají uskladnění s řízeným chlazením, které se letos mnohým ekonomicky nevyplatí. I proto ale poslední jablka míří ze skladů v Knínicích pryč nejpozději na začátku března, zatímco velkopěstitelé je mívají ve skladech až do nové sklizně.

Podle Menšíka se letos díky realizačním cenám dařilo i chovu skotu na maso a obzvláště na mléko, které se vykupuje za dosud nejvyšší ceny. Nejistý zůstává dlouhodobě chov prasat, který bývá častěji ztrátový než výdělečný kvůli nízkým výkupním cenám, jež ovlivňuje zahraniční konkurence. „Na konci roku to sečteme a uvidíme, jak to dopadne,“ řekl Menšík.

A i když na podnik díky fixaci bezprostředně nedoléhá velmi drahá elektřina, sleduje Menšík, jak jsou na tom například jatka, pro něž může být násobné zdražení elektřiny likvidační. Odbyt zvířat chovaných na maso by tak podle něj byl mnohem složitější.

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com