Zemědělci mohou od včerejšího dne žádat o letošní evropské dotace prostřednictvím tzv. Jednotné žádosti. Kvůli epidemii koronaviru se posunul finální termín na poslání žádosti na 15. červen. Každoročně se prostřednictvím těchto plateb proplatí přes 30 miliard korun, jde o největší sumu v rámci dotací.

Podle Státního zemědělského intervenčního fondu, který výplatu dotací administruje, je možné podat žádosti až do 10. července, ale po řádném termínu se budou dotace krátit o procento za každý pracovní den. „Lhůta pro příjem žádostí o zařazení a změnu zařazení týkající se takzvaného Agroenvironmentálně-klimatického opatření a Ekologického zemědělství je však jen do 15. června, u těchto opatření není možnost pozdního podání se sankcí,“ dodal fond.

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) zisk zemědělského sektoru loni po dvou letech poklesu vzrostl o 11,9 procenta na 17,5 miliardy korun. Hodnota produkce odvětví podle ČSÚ vzrostla na rekordních 140,3 miliardy korun. Dotace na výrobu loni vzrostly o 5,3 procenta na 34,7 miliardy Kč.

Celkové dotace odhadem činily 40,1 miliardy korun, předloni to bylo 38,8 miliardy. Podle Zemědělského svazu ČR se naopak loni zisk snížil o 15 procent. Vyplývá to z jeho interního šetření mezi 365 podniky, sdělil ČTK mluvčí svazu Vladimír Pícha. Podle svazu používá každé šetření jinou metodiku, svaz vychází z reálného účetnictví podniků, zatímco statistici používají metodiku evropskou.“Průměrný zisk v přepočtu na hektar za loňský rok vyšel svazu po zaokrouhlení na 2400 Kč/ha.

zdroj: ČTK

foto: