Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) dnes oznámil, že ke konci června odchází z funkce ministra zemědělství. Zdůvodnil to tím, že v posledních týdnech necítil podporu vedení lidové strany. Předsednictvo KDU-ČSL navrhlo do čela ministerstva šéfa poslaneckého klubu Marka Výborného, nominaci musí ještě potvrdit širší vedení strany, řekl novinářům předseda lidovců Marian Jurečka.

Jurečka uvedl, že o výměně mluvil s premiérem Petrem Fialou (ODS). Rád by, aby prezident Petr Pavel jmenoval Výborného ministrem od 1. července. Fiala má naplánované pravidelné jednání s prezidentem na čtvrteční odpoledne. Výborný řekl, že je připraven funkci přijmout, pokud jeho nominaci potvrdí příští týden celostátní výbor lidovců.

Nekula řekl, že se ve funkci ministra zemědělství snažil dělat kroky, které zajistí dobrou budoucnost pro českou krajinu, přestože nejsou vždy populární. „Potřeboval jsem cítit silnou podporu z vedení strany, které se mi v posledních měsících nedostávalo,“ řekl Nekula. Blíže se k podpoře ve straně vyjadřovat nechtěl.

Jurečka novinářům řekl, že předsednictvo strany podpořilo na ministra zemědělství Výborného. Podle něj má jako bývalý předseda strany a současný šéf poslaneckého klubu respekt u politických kolegů. Má tedy dobré předpoklady, aby mohl ministerskou funkci zastávat do konce volebního období.

Ve vyjádření pro příznivce strany, které má ČTK k dispozici, Jurečka zdůraznil, že zemědělství je tradiční lidovecký resort. I proto strana nechtěla podcenit nominaci na ministra a po diskusi vybrala Výborného, osobu s velkou politickou zkušeností a silným mandátem.

Jurečka připustil, že Výborný se dosud především věnoval školství. Podle něj se ale kandidát na ministra osvědčil i jako člen ústavně-právního a mandátového a imunitního výboru, podílel se na oddlužovací akci Milostivé léto a věnoval se problematice volebních zákonů. „To jasně ukazuje, že je schopen přijmout i velké výzvy a úspěšně se s nimi popasovat,“ míní Jurečka.

Případný nástupce Výborného v roli šéfa poslaneckého klubu KDU-ČSL musí podle Jurečky vzejít z debaty poslanců. Žádná jména nezmínil, podle něj není na místě nyní tuto otázku řešit. Výborný doplnil, že záležitost dnes probíralo na uzavřeném jednání předsednictvo klubu. Pokud vedení lidovců potvrdí jeho ministerskou nominaci, klub by to řešil přespříští týden. „Svou představu mám, ale nejdřív ji sdělím kolegům,“ dodal Výborný.

Regionální politici KDU-ČSL, které dnes oslovila ČTK, výměnu v čele ministerstva zemědělství respektují. Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) uvedl, že Nekulovo rozhodnutí chápe. „V gesci zemědělství teď bylo hodně vypjatých situací, například ohledně cen potravin nebo vypořádání se s ozdravným balíčkem. Myslím, že Marek Výborný povede ministerstvo dobře, je to velmi schopný manažer se silným politickým kreditem, a to ministerstvo zemědělství teď potřebuje,“ řekl.

Místopředseda krajského výboru KDU-ČSL ve Zlínském kraji a senátor Josef Bazala odcházejícího ministra zemědělství pochválil. „Já jsem Zdeňkovi Nekulovi fandil. Musel oznamovat nepopulární věci, určitě to neměl jednoduché. Vážím si toho, co se snažil udělat a s čím přicházel. Na druhé straně, jestli si to naše vedení rozhodlo tak, že chtějí změnu, tak to respektuji,“ řekl ČTK Bazala. Náměstek hejtmana Vysočiny a člen celostátního výboru KDU-ČSL Miroslav Houška uvedl, že ho rezignace ministra zemědělství velmi překvapila. „Důvody odchodu pana Nekuly neznám. Nikdy jsme v celostátním výboru nerozebírali žádné důvody, které by pana Nekulu měly přimět k odstoupení,“ poznamenal.

Nekula byl ministrem zemědělství od ledna 2022. Je druhým lidoveckým členem Fialova koaličního kabinetu, který funkci opustil. Loni ze zdravotních důvodů rezignovala ministryně životního prostředí Anna Hubáčková. Z původních tří ministrů za KDU-ČSL ve funkci zůstává pouze vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Jurečka.

zdroj: ČTK

foto: https://www.kdu.cz/o-nas/nasi-lide/poslanci/vyborny