Ministerstvo zemědělství spustí internetovou stránku, kde uprchlíci z Ukrajiny najdou informace k možnostem práce v zemědělství, potravinářství i lesnictví. Využít ji mohou také firmy nabízející výdělek ukrajinským válečným uprchlíkům. Po jednání krizového štábu ministerstva zemědělství to oznámil mluvčí resortu Vojtěch Bílý.
Krizový štáb se zabýval možnými dopady vpádu ruské armády na Ukrajinu, vedle pomoci lidem prchajícím před válkou byla tématem jednání také plynulost výroby a zásobování obyvatel potravinami. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) upozornil, že pomoc uprchlíkům není jen poskytnutí azylu a zabezpečení základních životních potřeb. „Nikdo z nás nyní neví, jak dlouho může situace trvat, proto je třeba těmto lidem nabídnout i práci,“ uvedl.
Ministerstvo je podle Bílého v kontaktu se zemědělskými i potravinářskými svazy a firmy mohou nabídnout zaměstnání jejich prostřednictvím. Řada firem je schopná poskytnout lidem i ubytování a možnosti ubytování pro uprchlíky z Ukrajiny prověřuje ministerstvo také u svých podřízených organizací, doplnil mluvčí. Nekula minulý týden uvedl, že zemědělství, lesnictví a potravinářství by mohly okamžitě zaměstnat až 50.000 uprchlíků. Podle odborníků jsou ukrajinští pracovníci v zemědělství nenahraditelní.
Ministerstvo zemědělství už dříve oznámilo, že žádné z dováženého zboží z Ukrajiny nemá tak strategický význam a nedováží se v takových objemech, aby se v případě potřeby nedalo nahradit importem z jiných zemí. Agrární zahraniční obchod ČR s Ukrajinou loni vzrostl na 5,4 miliardy korun. Vývoz z ČR dosáhl 1,4 miliardy korun, dovoz činil čtyři miliardy korun. Nejvíce do ČR dováženým zbožím je od roku 2020 nedenaturovaný ethanol nad 80 procent. Této komodity se loni do ČR z Ukrajiny dovezlo za víc než 1,67 miliardy korun.
zdroj: ČTK
foto: pixabay.com