Výroba masa v Česku klesá meziročně sedmé čtvrtletí v řadě, v letošním třetím čtvrtletí byla nižší o 5,7 procenta. Snižuje se zejména produkce vepřového, ve třetím čtvrtletí to bylo meziročně o 8,5 procenta méně. Vyprodukovalo se i méně drůbežího, a to o 4,8 procenta. Hovězího masa bylo ve sledovaném období podobně jako loni. Výkup mléka se meziročně zvýšil o 1,3 procenta. Informace zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Meziroční tempo poklesu výroby masa ve třetím čtvrtletí zrychlilo, letos ve druhém čtvrtletí dosáhlo 2,2 procenta a v prvním čtvrtletí 2,8 procenta. Vyšší pokles než v letošním třetím čtvrtletí zaznamenala produkce masa na konci loňského roku, kdy se za poslední tři měsíce vyrobilo meziročně o 7,7 procenta méně masa.

„Výroba masa klesá postupně od začátku roku 2022, nejvíce vepřového. Odhadované množství vepřového masa určeného k domácí spotřebě bylo i díky poklesu dovozu meziročně nižší o pět procent,“ podotkla Markéta Fiedlerová z oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ.

Celkem bylo v Česku v letošním třetím čtvrtletí vyrobeno 104.042 tun masa, z toho 46.231 tun vepřového, 41.489 tun drůbežího a 16.295 tun hovězího. Od tuzemských producentů se ve třetím čtvrtletí nakoupilo téměř 785 milionů litrů mléka.

Ceny jatečných prasat meziročně stouply o 24 procent. Průměrná cena dosáhla 43,60 koruny za kilogram živé hmotnosti nebo 56,67 Kč/kg jatečné hmotnosti, což je o 2,60 Kč/kg v mase více než ve druhém čtvrtletí. Ceny jatečných kuřat byly meziročně vyšší o 1,7 procenta. Výrobci prodávali jatečná kuřata první třídy jakosti v průměru za 29,79 koruny za kilogram v živém. Ceny zemědělských výrobců jatečného skotu meziročně klesly o 1,5 procenta. Chovatelé dostali v průměru 57 korun za kilogram v živém nebo 103,70 Kč/kg v jatečné hmotnosti.

Ředitel svazu chovatelů prasat Jan Stibal na konferenci v Poslanecké sněmovně minulý týden řekl, že v celé EU se stavy prasat snížily o pět procent. Sektor chovu prasat výrazně ovlivnily dovozy ze zahraničí, což vedlo k poklesu soběstačnosti ČR pod 50 procent. Uvedl, že v posledních dvou letech prodělali čeští chovatelé i přes započtení dotací přes dvě miliardy korun. Stibal poukázal na to, že veškeré dotace jsou kompenzace za to, že chovatelé dělají něco navíc nad zákonné povinnosti.

Do Česka se podle svazu dováží přes 80 procent vepřového masa z Německa, Španělska, Polska nebo Belgie. Uvedl, že část zemí EU má v počtu prasat na kilometr čtvereční výrazně intenzivnější chovy než Česko. V Belgii je to přes 200, v Dánsku přes 300 prasat na kilometr čtvereční. Průměr EU je 34 prasat, v ČR je to 20 kusů na kilometr čtvereční. Poukázal také na to, že v EU jsou podniky, které za rok poráží až osm milionů prasat, což je čtyřnásobek roční produkce v celé ČR. Uvedl, že v EU je stále větší tlak na welfare, tedy životní podmínky zvířat a lze očekávat zpřísnění pravidel, což povede k tlaku na snižování stavů prasat.

Ceny zemědělských výrobců mléka byly podle statistiků vzhledem ke zvýšené základně v loňském třetím čtvrtletí meziročně o 12,3 procenta nižší. Průměrná cena litru mléka jakostní třídy Q dosáhla 10,12 koruny a byla o 1,47 koruny za litr nižší než ve druhém čtvrtletí.

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com