Zemědělci v uplynulém týdnu sklidili skoro čtvrtinu polí, k posekání jich zbývá 21,6 procenta. Výnos základních obilovin činí 6,09 tuny na hektar, což je nejvíce za poslední čtyři roky. Dnes o tom informovalo ministerstvo zemědělství.

„Počasí v uplynulém týdnu bylo stále proměnlivé, střídaly se přeháňky s jasnou oblohou a žně se posunuly do své poslední čtvrtiny,“ uvedl úřad.

Rychlost postupu je v jednotlivých krajích rozdílná právě podle srážek, ve většině jsou ale už ve sklizni obilí za polovinou. Nejpomalejší postup je v Karlovarském kraji, kde je sklizeno 47,7 procenta, dále pak na Vysočině a v Královéhradeckém kraji. Naopak více než devět z deseti polí je prázdných na jižní Moravě, v Olomouckém a Zlínském kraji.

„Sklizeň naší nejvýznamnější obiloviny, pšenice ozimé, je také ve své poslední čtvrtině, neboť je sklizena z více než 80 procent sklizňových ploch s průměrným výnosem 6,33 tuny na hektar, což je nárůst o 0,48 tuny na hektar v porovnání s loňskou sklizní,“ informoval resort.

Řepka je sklizená ze skoro 96 procent ploch s průměrným výnosem 3,42 tuny z hektaru, což je více než loni (kdy činil výnos 3,07 tuny na hektar), předloni byl výnos proti letošku o 0,04 t/ha vyšší. Kvalita pšenice je podle ministerstva převážně dobrý, lokálně se vyskytují vzorky s nízkou objemovou hmotností.

Podle druhého odhadu Českého statistického úřadu bude letos sklizeň základních obilovin o 0,4 procenta vyšší než loni, stoupne na 7,045 milionu tun. Úroda řepky by měla naopak meziročně klesnout o procento na 1,145 milionu tun. Prvotní odhad na začátku prázdnin byl pesimističtější, předpokládal pokles sklizně obilí o 3,3 procenta a u řepky o 1,9 procenta. Odhadovaná sklizeň máku 29.000 tun je proti loňskému roku vyšší o 23,5 procenta a je nejvyšší za posledních deset let.

Jedinou obilovinou s odhadovaným meziročním poklesem sklizně je pšenice ozimá, která zabírá třetinu z celkové osevní plochy. Podle odhadů klesne její sklizeň o 2,5 procenta na 4,6 milionu tun. „Pokles produkce pšenice ozimé jde zcela na vrub snížení osevní plochy,“ uvedli statistici. Meziročně je osevní plocha nižší o téměř pět procent.

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com