Vraňanská farma o víkendu začne novou sezonu, letos očekává sklizeň zhruba 500 tun jahod, podobně jako loni. Otevře také novou farmářskou prodejnu s bistrem, kde se budou prodávat produkty vypěstované a zpracované ve Vraňanech, řekl při tiskové konferenci k otevření prodejny spoluzakladatel Farmy Vraňany Milan Hanč.

Farmu ročně navštíví 150.000 zákazníků. „Nedodáváme do žádných obchodních řetězců,“ uvedl Hanč a dodal, že jediným obchodem, kterému vraňanská farma své produkty dodává, je internetový prodejce Rohlík.cz. Rozšířením prodejních ploch si podle Hanče chtějí farmáři především udržet své stálé zákazníky, nikoliv masivně prodej rozšiřovat. Soustředí se na prodej lokálního ovoce, zeleniny, specialitou bistra bude například jahodová zmrzlina, různé zeleninové pomazánky, čerstvé mošty či ovocné koláče. Nabízet bude i produkty rodinných farem z celé ČR.

Jahody pěstují na farmě v podobě jednoletých sazenic. Ve fóliovnících rostou ve speciálním substrátu, který je zavlažovaný, což umožňuje dlouhou sklizeň, která za ideálních podmínek pokračuje až do listopadu. Další část sazenic roste na polích. Poměr prodaných jahod z fóliovníků a těch prodaných prostřednictvím samosběru je podle Hanče přibližně půl na půl. Sklizeň jahod na poli značně ovlivňuje počasí, poškodit je může dlouhotrvající sucho i příliš častý déšť.

Do fóliovníků sází na farmě kolem 500.000 sazenic, na pole zhruba milion nových sazenic. Dalších pět až šest milionů sazenic připravují pro zákazníky a zahradní centra. Celkově Hančovi hospodaří na 320 hektarech půdy, z toho jahodníky pěstují na 40 hektarech, další hektary zabírají například brambory, okurky, dýně, cibule a další.

Rozhodnutí o vybudování nové prodejny padlo v roce 2015, projekt začal vznikat v roce 2017, autorem návrhu je architekt Jan Lapčík. Stavbě mimo jiné předcházela tři výběrová řízení na dodavatele, samotné práce trvaly deset měsíců, jde o dřevostavbu. Objekt tvoří čtyři části, prodejna má zelenou střechu zadržující dešťovou vodu. Dešťovku stékající z dalších částí zachytí nádrže, ze kterých ji zemědělci využijí na závlahu. Na stavbu navazují dva domy se sedlovými střechami, kde je prostor pro pořádání workshopů a přednášek, a také administrativní zázemí farmy. Čtvrtou součástí je nový skleník.

Na víkendovou zahajovací akci farma připravila program pro rodiny s dětmi, kromě pálení čarodějnic, slámohřiště, možnosti vyzkoušet si sázení jahodníků či květin nachystala také ochutnávku farmářských produktů.

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com