Vlastníci lesů budou moci získat dalších 1,2 miliardy korun jako kompenzaci za pokles cen dřeva v minulých letech. Dnes s uvolněním této částky souhlasila vláda, informovalo ministerstvo zemědělství. Vláda už dříve schválila, že se loni mohlo na tuto dotaci uvolnit 1,5 miliardy, nyní se počítalo s miliardou. Ministerstvo navíc uvolní 100 milionů korun ze svých nespotřebovaných výdajů, celkem tak na kompenzace půjde 2,8 miliardy korun. Jde tak o navýšení této části kompenzací o 300 milionů korun proti původnímu plánu. O další peníze zažádá resort vládu před pololetím.

„V první fázi tohoto programu si vlastníci nestátních lesů zažádali o 2,8 miliardy korun. Vzhledem k tomu, že už 1,5 miliardy bylo zajištěno loni, požádal jsem vládu o uvolnění zbývajících peněz. Jde o zásadní podporu, pokud bychom ji vlastníkům lesů neposkytli, řada z nich by měla existenční problémy. My ale potřebujeme lidi v lesnictví udržet, a to zejména v současné krizové situaci, jinak by neměl kdo obnovit naše lesy. To by znamenalo ekologickou katastrofu,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). O peníze mohli žádat vlastníci do konce února, žádostí se sešlo 6500. Dotace se má vyplatit nejpozději do pololetí, resort se to ale bude snažit urychlit.

Ministerstvo chce nyní dokončit další fázi dotačního programu, dotace za těžby kůrovcového dříví za loňský rok bude chtít vyplácet letos ve druhém pololetí. Současná dotace kompenzovala škody od 1. října 2017 do konce předloňského roku.

Stát připravil pro lesníky také zvýhodněné nebo bezúročné půjčky. U cizinců by se pak podle mluvčího mělo kromě víz prodlužovat také povolení k zaměstnání. V tomto týdnu chce ministerstvo se zástupci vlastníků lesů a školkařů konzultovat nové opatření obecné povahy, vydat by se mohlo na přelomu března a dubna.

Kalamitní situace v českých lesích způsobená kůrovcem se loni opět zhoršila, uvedl na začátku března Toman. Její další postup lze přes veškeré úsilí očekávat i letos, kůrovec napadne přinejmenším stejný objem dřeva jako loni. Česko se s kalamitou potýká několik let. Podle odborníků je situace nejhorší v historii českého lesnictví. Podle vlastníků lesů navíc nahrává současná koronavirová pandemie nárůstu populace kůrovce, nemusí být dostatek zdrojů a lidí na jeho potírání a na obnovu lesa.

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com