Na startovní listině 130. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou je zapsáno osmnáct jmen koní. Jsou mezi nimi i čtyři vítězové minulých ročníků slavného dostihu. V sedlech koní se objeví několik nováčků, kteří budou sekundovat zkušeným matadorům. Zraněného Josefa Bartoše v sedle loňského vítěze Theophila nahradí Jan Odložil a poprvé od roku 2014 se přes Taxis vydá i žena – Veronika Řezáčová.

Vítěz loňského ročníku Velké pardubické Theophilos se letos postavil na start kvalifikačních dostihů dvakrát, v tom prvním hned zvítězil. V jubilejní 130. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou se však bude muset obejít bez svého jezdce Josefa Bartoše. Zraněného žokeje nahradí Jan Odložil, který v sedle desetiletého ryzáka nebude úplným nováčkem. Zvítězili spolu v srpnu loňského roku v Ceně Peruána.

Ke změně jezdce přistoupil trenér Josef Váňa i v případě vítěze Velké pardubické 2017. V sedle No Time To Lose tentokrát bude Jakub Kocman. Žokej Jan Kratochvíl se představí v sedle Sottoventa, který letos startoval ve dvou kvalifikacích – jednou byl těsně druhý za Ange Guardianem, podruhé zvítězil. V sedle čtvrtého svěřence Josefa Váni Mazhilise bude žokej Jiří Kousek.

Dalším vítězem Velké pardubické na startu letošního ročníku je Tzigane du Berlais. Kvalifikaci pro start ve vrcholu překážkové sezony splnil na poslední chvíli, když jeho jediným letošním startem byla závěrečná kvalifikace. V sedle svěřence Pavla Tůmy bude pětinásobný vítěz Velké pardubické Jan Faltejsek.

Čtveřici šampionů minulých ročníků doplňuje Ribelino, který je v listině vítězů uveden v roce 2015. V prvním kole přihlášek vůbec nebyl zapsán, kvalifikační dostih ale během sezony absolvoval dvakrát. Do jeho sedla trenér Luboš Urbánek angažoval Thomase Boyera.

O úspěch v říjnovém dostihu bude usilovat vítěz letošní třetí kvalifikace Lodgian Whistle, o kterého se starají manželé Myškovi – žokej Jaroslav a trenérka Štěpánka. Další trenérka, Hana Kabelková, se na spolupráci se svým Talentem domluvila s Martinem Liškou.

Ke změnám v jezdeckém obsazení došlo u Hegnuse, který je v poslední době spojován především s žokejem Markem Stromským. Ten ale pojede vloni druhého Strettona a partnerem Hegnuse tak bude Lukáš Matuský.

Na startovní listině se objevují také jména zahraničních jezdců. Zatímco Niklas Lovén (Catch Life) a Sertash Ferhanov (Casper) mohou být už považováni za „domácí“, nováčkem bude ve Francii působící Hakim Tabet (Mahony) a také Romain Julliot v sedle slovenského Vanduala.

Po šesti letech bude na startu Velké pardubické žena. Veronika Škvařilová-Řezáčová si plní sen stejně jako v roce 2014 Martina Růžičková. Přes Taxis se vydá spolu s All Scaterem, který si o start ve Velké pardubické řekl při čtvrté, závěrečné kvalifikaci.

Dostihový mítink v neděli 11. října nabídne celkem 10 dostihů, když sem byly přeloženy i dva dostihy z původně plánovaného sobotního dostihového dne. První z dostihů startuje v 10:30 hod., samotná 130. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou odstartuje v 16:40 hod. Mítink se bude konat bez diváků. Česká televize nabídne už od 10:00 hod. přímý přenos na programu ČT Sport a ve 14:45 hod. se připojí i program ČT1.

Jubilejní 130. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou se koná pod záštitou ministra zemědělství Miroslava Tomana.

Startovní listiny na jednotlivé dostihy ZDE 

 

převzato ze stránek dostihové spolku Pardubice, dostupné z: https://zavodistepardubice.cz/velka-pardubicka-theophilos-bez-bartose-zena-znovu-v-sedle/

foto: https://www.flickr.com/photos/27889831@N05/albums/72157711328801441/with/48895841761/