Vědci z Mendelovy univerzity v Brně testují na býcích obojky s čipy, které shromažďují data. Díky nim by farmář mohl v předstihu poznat, kdy se blíží zdravotní komplikace zvířete, aby včas zasáhl. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí univerzity Filip Vrána. Podobné obojky se využívají u dojnic.
Senzor na obojku snímá některé ukazatele, jako je například přežvykování, doba žraní a pohyb. „Pokud se zvíře začne chovat neobvykle a data z obojku se odchýlí od normálu, tak to většinou znamená, že se blíží nějaké zdravotní komplikace. Farmář tak díky monitorovacímu systému může zareagovat s předstihem a zvíře může začít léčit dříve nebo podat vitamíny, než nemoc naplno propukne,“ popsal Vrána.
Vědci nápad testují na jedné ze soukromých farem. „Zemědělci jsou zatím k tomuto druhu smart farmingu spíše skeptičtí. Podobné obojky se využívají zejména u dojnic, protože zemědělci si lépe dovedou představit finanční ztrátu, když nemocná kráva nedojí, navíc je systém plně kompatibilní s dojírnou a pomáhá při detekci říje,“ uvedl Vrána.
Obojky by ale mohli mít i býci. „Spousta lidí z praxe si neuvědomuje, že býk, který roste přírůstkem ke dvěma kilogramům denně, je stejně užitkově na výši jako vysokoužitková kráva. Je tedy nutné věnovat péči právě i býkům,“ uvedl proděkan Agronomické fakulty Mendelovy univerzity Daniel Falta.
Podle něj začíná cena chytrého systému na ceně okolo 30 euro (asi 800 korun). „Farmáři se to doopravdy vyplatí, protože když se má zvíře dobře, tak i výsledný produkt, v tomto případě maso, vzniká za nejlepších podmínek,“ dodal.
V ČR farmáři ke konci loňského roku chovali 1,4 milionu kusů skotu. Z toho býků bylo 291.450.
zdroj: ČTK
foto: Mendelova univerzita v Brně