V Německu se poprvé potvrdila nákaza africkým morem prasat. Nemoc se objevila u zdechliny divočáka ve spolkové zemi Braniborsko nedaleko hranic s Polskem, uvedla podle agentury DPA německá ministryně zemědělství Julie Klöcknerová. Onemocnění zabíjí divoká i domácí prasata, pro lidi nebezpečné není. Čeští veterináři upozorňují, že nákaza je již ve třech ze čtyř sousedních zemích, chovatelé by tak měli být pozorní.
Podezřelá zdechlina divočáka se našla v okrese Spree-Neisse, který hraničí s Polskem a obklopuje braniborské město Chotěbuz. O jejím nálezu informovalo německé ministerstvo zemědělství už ve středu. Testy potvrdily, že jde o první případ úhynu kvůli africkému moru prasat v Německu.
Ministryně Klöcknerová řekla, že jsou úřady na výskyt prasečího moru připraveny a přijmou opatření, aby zabránily jeho šíření. Podle DPA nyní hrozí, že Německo nebude moci vyvážet vepřové maso mimo Evropskou unii, například do Asie.
Africký mor prasat je vysoce nakažlivé virové onemocnění. Vakcína neexistuje, nakažená zvířata se neléčí a musejí se usmrtit.
Nákaza se už dříve vyskytla v zemích střední a východní Evropy. V České republice v roce 2017 zasáhla Zlínsko. Od loňského dubna je ale Česko oficiálně zemí bez prasečího moru. V létě se nemoc objevila opět na Slovensku, mnoho případů letos zaznamenaly také Polsko či Maďarsko.
Německo se dlouhodobě obávalo zavlečení nemoci, mimo jiné kvůli svým velkochovům prasat. Spolkové země Braniborsko a Sasko kvůli tomu na hranicích s Polskem postavily ploty tvořené elektrickými ohradníky a pachovými odpuzovači. Podobný plot na hranici s Německem postavilo už dříve také Dánsko.
Podle české Státní veterinární správy (SVS) je důležité preventivně dodržovat zákaz zkrmování kuchyňských odpadů v chovech prasat, riziko představuje také vepřové maso a masné výrobky z domácích porážek a z neznámých zdrojů.
„V celé ČR nadále platí zákaz přikrmování a omezení vnadění prasat divokých, je nařízen jejich celoroční intenzivní lov, platí zákaz dovozu trofejí z prasat divokých ze zemí s výskytem afrického moru prasat i zákaz používat v chovech prasat seno a slámu pocházející ze zemí s výskytem nemoci,“ dodal ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
zdroj: ČTK
foto: pixabay.com