V ČR začala sklizeň raných brambor, přibližně o týden později než loni. Pozdější zahájení sklizně ovlivnilo studené a vlhké jarní počasí. Celkové výnosy brambor zemědělci očekávají meziročně zhruba podobné. Soběstačnost ČR v produkci brambor je mezi 75 a 80 procenty. Každoročně se dováží například z Německa, a to zejména na jaře. Minulý rok byly touto dobou v tuzemsku výnosy 30 tun na hektar a více, letos je to zatím 20 až 30 tun. Výslednou sklizeň ale ještě ovlivní počasí v letních měsících. Novinářům to na tiskové konferenci řekli předseda Českého bramborářského svazu (ČBS) Josef Králíček a místopředseda Vlastimil Rasocha.

„Co se týče výnosu, tak ten je v tuto chvíli nižší proti minulému roku, což je dáno zejména tím, že bylo chladné a vlhké jaro, takže se nasázelo pozdě a ten výnos porostů je vlastně pomalejší,“ popsal Rasocha.

Loni zemědělci v tuzemsku sklízeli brambory z 21.680 hektarů ploch, z toho konzumní brambory tvořily 13.500 hektarů. Vedle toho je ještě produkce malých pěstitelů, která činí asi 6000 hektarů. Sklizeň v minulém roce ovlivnilo sucho, byla z dlouhodobého hlediska nižší. Podle Králíčka budou letos výnosy zřejmě stagnovat. „Spotřeba brambor u nás kolísá na 60 až 65 kilogramech na osobu a rok,“ uvedl Králíček.

Čeští pěstitelé loni drželi cenu kolem 16 korun za kilogram. V důsledku nízké ceny byl zájem zákazníků vysoký. „Jsou extrémně nízké zásoby starých brambor,“ řekl Rasocha. Nabídka je nyní nižší na evropském trhu, než je poptávka. Podle odborníků by se s postupem sklizně měla cena ustálit kolem 20 korun za kilogram, nyní ceny v některých obchodech přesahují i třicetikorunovou hranici. Důvodem je mimo jiné suché počasí ve Španělsku i dalších státech. Vývoj cen v tuzemsku ještě podle Rasochy ovlivní počasí v červenci a srpnu.

Plochy raných brambor, které se sklízejí do konce června, letos podle ministerstva zemědělství třetím rokem zvětšují svoji rozlohu. Sklízet se bude z přibližně 2000 hektarů, což je o 200 hektarů více než loni. Podle Rasochy ale na objem sklizně nebude mít nárůst těchto ploch výrazný vliv. Pěstitelé brambor se mohou od letošního dubna sdružovat do organizací producentů, což jim podle ministerstva umožní mít silnější pozici při vyjednávání s obchodníky. V příštích pěti letech na podporu organizací ministerstvo rozdělí zhruba 300 milionů korun.

Brambory jsou v ČR nejčastěji konzumovanou zeleninou. Jednou porcí lze podle odborníků pokrýt čtvrtinu až třetinu doporučené denní dávky vitaminu C. Obsahují též velké množství minerálů.

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com