V Česku v posledních letech stále stoupá průměrná roční spotřeba mléka a mléčných výrobků bez másla na jednoho obyvatele. Loni to podle Českomoravského svazu mlékárenského bylo téměř 263 kilogramů. Výkupní ceny rostou a letos už přesáhly deset korun za litr. V tiskové zprávě o tom informoval předseda představenstva svazu Jiří Kopáček.

Dodávky mléka ke zpracovatelům se podle svazu meziročně zvýšily o 1,2 procenta. Nákupní cena se zvýšila o 50 haléřů na průměrných ročních 9,04 Kč za litr. Meziročně je to nárůst o 5,9 procenta.

Kvůli růstu nákladů výrobců cena rostla hlavně od posledního čtvrtletí loňského roku a výkupní už překročila hranici deseti korun. „Loni v květnu byla průměrná cena mléka 8,89 Kč za litr, letos v květnu to bude již okolo 11 Kč, tedy meziroční navýšení o téměř 24 procent,“ uvedl Kopáček.

Upozornil také na to, že cena mléka tvoří 70 až 80 procent ceny mléčných výrobků. Lze také očekávat, že výkupní ceny nadále porostou i kvůli nedostatku krmiv nebo hnojiv, což způsobila válka na Ukrajině. Situace v ČR zatím podle něj není tak vážná, ale pokud by ceny vystoupaly příliš vysoko, může se to promítnout do poklesu poptávky a snížení spotřeby.

Svaz za problematický považuje vysoký vývoz českého mléka na zpracování do zahraničí, kam ho směřuje přes 22 procent produkce. „Přidaná hodnota mléčných výrobků vyrobených z tohoto mléka se pak vrací zpět do České republiky a negativně ovlivňuje saldo našeho zahraničního obchodu,“ doplnil Kopáček.

Svaz také uvádí, že vloni byla spotřeba 262,9 kilogramu na obyvatele, a Česko se tak blíží k průměru EU, kde je průměrná spotřeba na obyvatele kolem 265 kilogramů. V roce 2020 byla v ČR průměrná spotřeba podle Českého statistického úřadu 262,5 kilogramu. „Velkým konkurentem mléčným výrobkům se přesto stávají alternativní výrobky na rostlinné bázi, jejichž růstový trend i u nás posiluje,“ uvedl Kopáček.

Letos bude prodej i spotřebu ovlivňovat řada faktorů. Bude například záležet na tom, jak se bude vyvíjet epidemická situace a jak budou spotřebitelé reagovat rostoucí inflaci. „Vývoj trhu s mlékem byl v uplynulém roce více méně stabilní, nicméně jeho současný vývoj je značně nejistý,“ dodal Kopáček.

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com