V České republice je dlouhodobě v průměru osm včelstev na kilometr čtvereční a včelstev neubývá, přestože ve světě vědci pozorují jejich úbytek. Největší riziko do budoucna může být hlavně nedostatek vody. Novinářům to řekl Dalibor Titěra z Výzkumného ústavu včelařského. Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) se stavy včelstev v ČR stabilizovaly a na podporu včelařství půjde od příštího roku z evropských dotací více peněz než dosud.

V Česku bylo loni podle Českého statistického úřadu 661.000 včelstev. „Stavy se podařilo díky ekonomické podpoře státu i Evropské unie stabilizovat a v posledních letech i navyšovat. V současné době u nás máme přes 60 tisíc včelařů,“ uvedl Nekula.

Ministr připomněl, že na opylování včelami je závislých 85 procent rostlin, ze kterých pochází 76 procent potravin. Ministerstvo přispívá na rozvoj včelařství z národních dotací, loni to bylo více než 104 milionů korun. Podle Nekuly půjde v příštích letech v rámci nového dotačního období společné zemědělské politiky EU každoročně dalších zhruba 110 milionů korun.

Titěra řekl, že v Česku aktuálně k zásadnímu úbytku včel nedochází a včelstev je v zemi dostatečný počet. „Více včelstev na kilometr čtvereční má Turecko, okolní země tolik včelstev nemají,“ poznamenal. Doplnil, že pro ČR je typické, že je tu minimum profesionálních včelařů a většinu včelstev mají amatéři. Díky tomu jsou včelstva rozptýlená po celé zemi.

Pro včely podle něj není tak velký problém růst teplot vzhledem k tomu, že včela medonosná původně pochází ze Středomoří. Problém může být spíše sucho, protože krajina je velmi vysušená. „Když včely nemají vodu, tak nelétají, protože jsou dehydrované,“ doplnil.

Upozornil také na to, že rostliny kvůli suchu preferují svůj vlastní vodní režim a nevytváří pak dostatek nektaru a v podstatě „šetří“ vodu. V posledních letech z tohoto důvodu podle něj včelaři pozorují, že mají málo medu ze slunečnic, i když kvetou.

Dodal, že do budoucna by se měla věnovat pozornost hlavně zdraví včelstev, které mohou ohrožovat rezistentní paraziti.

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com