V Česku je pravděpodobně druhé ohnisko ptačí chřipky. Podezření se objevilo v komerčním chovu společnosti Moras z Moravan na Pardubicku. Výsledky testů ještě nejsou hotové. ČTK to dnes řekli mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý a pardubický krajský veterinář Radek Axmann. První výskyt ptačí chřipky v Česku po třech letech byl zaznamenán letos v lednu v malochovu na Žďársku.
„Nemáme ještě potvrzený laboratorní výsledek. Je to hodně velký chov, zhruba 7000 krůt a zhruba 130.000 brojlerů,“ řekl Axmann.
Vzorky správa odebírala dnes, protože chovatel nahlásil vyšší úhyn drůbeže. Správa nařídila předběžná opatření, aby se minimalizovalo případné riziko rozšíření nákazy. Chov je izolovaný, nesmí se přemísťovat, dodal Axmann.
Ministerstvo v tuto chvíli podle Bílého zjišťuje podrobnosti. Veřejnosti je úřad oznámí v pondělí na tiskové konferenci, které se zúčastní ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) a ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.
Pardubický kraj kvůli tomu svolává bezpečnostní radu, která se sejde v pondělí v 10:00, uvedl mluvčí hejtmanství Dominik Barták.
První výskyt ptačí chřipky od roku 2017 byl zaznamenán letos ve Štěpánově nad Svratkou na Žďársku v malém chovu se 12 slepicemi a třemi kachnami. Veterináři v nakaženém chovu utratili drůbež, která sama neuhynula. Utratili také 12 slepic dvou sousedů zasaženého chovu. Ty ale podle následných testů nakažené nebyly, takže se Štěpánov vyhnul plošnému vybíjení drůbeže.
Veterinární správa v pondělí v přibližně tříkilometrovém pásmu kolem Štěpánova nad Svratkou zmírnila mimořádná opatření pro chovatele drůbeže, která jim uložila 20. ledna po zjištění chřipky. Další nemocní ptáci tam od té doby nalezeni nebyli, negativní byly i kontrolní vzorky, které tam veterináři před týdnem odebrali ve 20 hospodářstvích.
Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, holubů, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a přenášejí se zejména trusem. Proto infekci nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků. Vysoce patogenní viry způsobují u ptáků vysokou nemocnost a velké úhyny.
Zdroj: ČTK
foto: pxhere.com