Titul Zemědělec roku letos jako v dřívějších letech putoval ke třem farmám. Mezi pěstiteli tak zvítězil Petr Löwenthal z Krnova, mezi chovateli Zemědělské družstvo „Růžový palouček“ z Morašic v okrese Chrudim a v kategorii Smíšená výroba pak Zemědělské družstvo Korolupy na Znojemsku. Výsledky soutěže dnes oznámili organizátoři ČTK.

Letos se změnila kritéria hodnocení. Dříve vítězily firmy na základě tzv. indexu finančního zdraví, letos pak na podle své nákladové rentability, tedy výše nákladů na získání koruny zisku. Podle ředitele vydavatelství Martina Sedláčka soutěž vznikla proto, aby se našly podniky, které se nebojí přiznat, že i v zemědělství se dá úspěšně podnikat.

Petr Löwenthal začal hospodařit po revoluci na 14 hektarech zemědělské půdy, dnes obhospodařuje 820 hektarů, je významným pěstitelem máku s vlastní sklizňovou jednotkou. Morašický podnik zaměstnává osmdesátku lidí a hospodaří na 2800 hektarech, většinou na orné půdě, zbytek jsou louky a pastvinu, chová skot. „Stěžejní je pro podnik produkce mléka, která ročně činí asi 12 milionů litrů, a také výkrm býků, v rostlinné výrobě je to pak pšenice, řepka a sladovnický ječmen,“ dodali organizátoři. Korolupy byly založené v roce 1993, dnes mají 120 členů bez většinového vlastníka. Kromě chovu skotu mají rostlinnou výrobu zaměřenou na obiloviny, ozimou řepku a kukuřici na siláž.

Ceny se udělovaly také ve speciálních kategoriích – nejlepší malou farmou do 100 hektarů se stal podnik Davida Smetany z Královéhradeckého kraje, který zvítězil také v kategorii Potravinář roku. Nejlepším ekologickým podnikem se opakovaně stala firma Agro Březová, které působí v Bílých Karpatech. Nejlepší farmářkou a také nejlepším mladým farmářem se stala jednatelka Farmy Teplá Petra Tóthová. Jako objev roku si cenu odnesl Milan Bednář, který také zvítězil jako Zemědělec roku v Pardubickém kraji.

Kategorie Společensky odpovědný zemědělec roku měla dvě podkategorie, ve fyzických osobách zvítězila Rodinná ekofarma Václav Bílka z Plzeňska, v podkategorii právnická osoba si prvenství odnesla Meclovská zemědělská z Domažlicka.

Kromě této soutěže vyhlašuje například Asociace soukromého zemědělství ČR Farmu roku, kde loni vyhrálo Vinařství a farma rodiny Valihrachových z Krumvíře na Břeclavsku.

Zisk zemědělského sektoru loni meziročně klesl o pětinu na 16,5 miliardy korun. Cena produkce vzrostla o 1,2 procenta na 135,1 miliardy, rostly ale náklady na krmiva nebo peníze pro zaměstnance, ale i třeba pachtovné. Odhadované podpory zemědělcům loni dosáhly 38,8 miliardy korun, což byla dosud nejvyšší hodnota, odhadl v březnu Český statistický úřad.

Autor: ČTK

foto: <https://www.zemedelecroku.cz/>