V mimořádném kole evropského rozvojového programu se přerozdělí čtyři miliardy korun, informoval dnes ČTK mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Peníze půjdou hlavně na pěstování citlivých komodit jako ovoce, zelenina, brambory nebo chmel a také na chov prasat a drůbeže. Na rozdíl od předešlých informací nebude v tomto kole 400 milionů korun pro lesníky na nákup techniky na boj s kůrovcem. Stát bude žádosti přijímat od 15. července do 4. srpna. Novinkou bude záloha na projekty ze strany státu.
„Naším cílem je zvýšení soběstačnosti tak, abychom zajistili dostatek základních potravin, které u nás můžeme produkovat, a to i v době krizí, jako je ta současná. Zároveň ale musíme zvýšit i zpracování potravin v tuzemsku, aby se od nás nevyvážely základní suroviny a nedovážely produkty s vyšší přidanou hodnotou,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Ministerstvo za dotace ocenili ovocnáři i zelináři.
Peníze tentokrát nebudou dostávat zemědělci všechny až zpětně. Podle Bílého bude možnost, pokud budou mít zemědělci finanční garance, proplatit zálohy až do výše poloviny dotace. Stát se tak snaží podle mluvčího nechat zemědělcům hotovost v podnicích, kde ji nyní kvůli koronavirové krizi potřebují.
Miliarda z celkové sumy má jít na živočišnou výrobu, 800 milionů korun na rostlinnou, 1,6 miliardy korun na potravinářské zpracování a 600 milionů korun na pohodu zvířat. „Zároveň v jednotlivých operacích budou samostatné preferenční obálky pro malé podniky a zemědělské zpracování produktů s cílem podpořit faremní zpracování a regionální produkci,“ dodalo ministerstvo.
V současnosti přijímá stát žádosti do jarního kola, kde se přerozděluje 75 milionů korun. Ještě v předchozím kole se přerozdělovalo 1,6 miliardy korun. Peněz ubývá, protože je konec programového období a byly už vyplacené v předešlých letech. V tomto kole programu ale bude více peněz díky tomu, že vláda v březnu souhlasila s tím, že se do programu přidá 3,3 miliardy korun.
Z Programu rozvoje venkova mohou zemědělci v současném sedmiletém období do roku 2020 čerpat téměř 97 miliard korun. Podíl českého rozpočtu na programu je 35 procent, zbytek jsou evropské zdroje.
Další podpory budou moci zemědělci získat z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu, jehož rozpočet vláda navýšila o miliardu korun. Ministerstvo také proti schválenému rozpočtu o 600 milionů Kč zvýšilo letošní národní zemědělské dotace. Celkem tak na ně půjde 4,4 miliardy korun, stejně jako loni. Peníze navíc našel resort v úsporách, nebude tak o ně muset žádat vládu. Navýšení se přerozdělí mezi několik programů, o jeho přesném přerozdělení se teprve rozhodne.
Schodek agrárního zahraničního obchodu loni meziročně stoupl o 13,2 procenta na rekordních 47,2 miliardy korun, když v roce 2018 schodek činil 41,7 miliardy korun. Ministerstvo zemědělství již dříve uvedlo, že se prohlubování schodku zpomalilo. Stupeň krytí dovozu vývozem se meziročně snížil o procentní bod na 80,7 procenta.
Autor: ČTK
foto: pixabay.com