Zemědělci budou moci od pondělí 20. dubna do 20. července žádat stát o snížení úroků u nestátních organizací při nákupu půdy. Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) na podporu vyčlenil 120 milionů korun, sdělila ČTK mluvčí fondu Barbora Šenfeldová. Podpora je určena pouze malým a středním podnikům, které se zabývají zemědělskou prvovýrobou.

„Pro zemědělce je nákup půdy strategickou záležitostí, která jim z dlouhodobého hlediska zajišťuje určitou stabilitu. Navíc jsou sektory, jako například ovocnářství, u kterého je vlastnictví půdy důležité i proto, že sady rodí až po několika letech a zemědělec musí mít jistotu, že mu nikdo neukončí pronájem a nezmaří se tak jeho úsilí,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).

Výše podpory pro jeden podnik může dosáhnout maximálně 15.000 eur, tedy zhruba 407.000 Kč. Výše úvěru, u kterého se budou úroky snižovat, musí být od 100.000 korun do deseti milionů korun. Zemědělec nesmí půdu kupovat od státní organizace.

Jde o další z kroků posledních dní, které stát avizoval na posílení potravinové soběstačnosti. Začátkem dubna ministerstvo zemědělství navýšilo proti schválenému rozpočtu o 600 milionů Kč letošní národní zemědělské dotace. Ministr Toman tehdy mluvil právě o zvýšení soběstačnosti.

Začátkem dubna mohli zemědělci také začít žádat o přímé platby – hlavní evropské dotace. V nich se přerozdělí každoročně přes 30 miliard korun.

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com