Společný postup EU v zákazu klecových chovů drůbeže je nyní spíše v nedohlednu. V rozhovoru s ČTK to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). V ČR začne zákaz platit v roce 2027. K řešení na evropské úrovni může podle ministra pomoci tlak veřejnosti. Čeští chovatelé mohli letos na přestavbu hal žádat o peníze z Programu rozvoje venkova. Podporu budou moci čerpat i v dalších kolech žádostí o dotace, uvedl Výborný.
Podle posledních dat Ústřední evidence drůbeže bylo k 1. březnu letošního roku v klecových chovech 58 procent nosnic. Od roku 2017 se podíl nosnic v alternativních typech ustájení zvýšil z 16 procent na 42 procent, většinou jde o podlahové chovy. Do ČR se podle Českomoravské drůbežářské unie dováží zhruba 70 procent vajec z Polska, kde v minulém roce bylo v klecových chovech téměř 72 procent nosnic. Tamní vláda zákaz klecových chovů neplánuje.
Podle drůbežářské unie by letos mohly klesnou stavy drůbeže až o 15 procent, což povede k růstu dovozu. Všechny velké obchodní řetězce se zároveň již dříve zavázaly k tomu, že přestanou vejce z klecových chovů prodávat v roce 2025.
Místopředseda představenstva společnosti Proagro Nymburk Zdeněk Mlázovský na konci října uvedl, že některé řetězce stále vejce z klecových chovů u producentů poptávají. Ředitel společnosti Vejce Kosičky z Královéhradecka Jan Pozdílek tehdy uvedl, že náklady na produkci vajec ve voliérových chovech jsou zhruba o 0,50 Kč na kus vyšší než v klecových. O tu cenu proto musí alespoň navýšit své ceny zemědělci, aby dokázali pokrýt náklady. Hrozí proto podle něj, že bude kvůli tomu růst dovoz levnějších vajec ze zahraničí.
Podle průzkumu Eurobarometr zákaz individuálních klecí v chovech hospodářských zvířat podporuje 84 procent Čechů, v celé EU je to 89 procent lidí. Ochranářská organizace Compassion in World Farming (CIWF) kritizuje Evropskou komisi, že neplní svůj závazek vůči veřejnosti a nepředložila návrh na ukončení klecových velkochovů. Komise letos představila pouze návrhy týkající se životní pohody zvířat.
Poukazuje na občanskou iniciativu s názvem Konec doby klecové. Ta v EU získala 1,4 milionu podpisů a podpořilo ji 170 nevládních organizací. Komise v reakci na iniciativu uvedla, že má v úmyslu předložit do konce roku 2023 legislativní návrh na postupné vyřazení a nakonec i zákaz používání klecí. Týkat se to má jak nosnic, tak například králíků, prasnic, kachen nebo hus.
zdroj: ČTK
foto: pixabay.com