Sklizeň ovoce v jižních Čechách bude letos asi o 15 až 20 procent nižší proti průměrným rokům. Jarní mrazy poškodily hlavně třesně, naopak dobré výnosy jsou u švestek. Největší pěstitel jablek v kraji, chelčická Zemcheba, sklidí asi 2500 až 2600 tun jablek, průměrně je to jindy 3000 tun. Pěstuje je na 100 hektarech. Sklizeň jablek je v polovině. Novinářům to řekli pěstitelé.

Zatímco v srpnu stál kilogram jablek v supermarketech 55 až 60 korun, minulý týden cena klesla na 30 korun. „Podle mě zneužily situaci, kdy lidé chtějí kvůli koronaviru vitamíny, nepovažuji to za fér. Jednu z cest vidím, aby si lidé našli svého ovocnáře. My dáváme kilogram za 15 korun,“ uvedl ředitel firmy Zemcheba z Chelčic na Strakonicku Jaroslav Muška.

Sklizeň jablek klesne proti průměru asi o pětinu. Zemcheba, která pěstuje ovoce na téměř 235 hektarech, sklidí podle Mušky 2500 až 2600 tun jablek. Na jaře se ovocnáři báli, že škody budou kvůli mrazům vyšší.

„V některých oblastech je mráz větší: v Chelčicích bylo minus pět, ve Lhenicích minus sedm. Mrazy trochu poškodily jablka. Ne že by je zdecimovaly, ale je to vada krásy, od ťopky jsou chycené, jako byste na sobě měli vyrážku. Topaz je u nás poškozený, ale golden delicious nebo idared minimálně,“ řekl Muška. Zemcheba pěstuje 12 odrůd.

V polovině je se sklizní i Unie ovocnářů jižních a západních Čech, která sdružuje 50 pěstitelů. Ve Lhenicích bude proti průměru úroda asi o 25 až 30 procent nižší. Podzimní odrůdy jablek už ovocnáři sklidili.

„Teď se budou sklízet pozdní, které mají dlouhou vegetační dobu. U idaredu se ve Lhenicích zdá, že úroda bude normální. Na jablkách jsou ale viditelná poškození na slupce a těžko budeme přesvědčovat obchodníky, aby si takto poškozené zboží vzali. U některých odrůd je až sto procent poškozeno. Nejvíc to odnesla odrůda topaz, která je háklivá na nízké teploty,“ řekl předseda Unie ovocnářů jižních a západních Čech Petr Leber.

Mráz v kraji jinak nejvíc poškodil třesně, z poloviny. Zemcheba jich jinak ročně vypěstuje 90 tun. Dobré výnosy jsou ze švestek, jichž firma ročně vypěstuje 250 tun. Stoprocentní bude úroda hrušek.

Na jihu Čech jsou tři oblasti, kde se jablka pěstují nejvíce a kde má jejich pěstování tradici – Chelčice, Krtely a Lhenice. Ovoce se v těchto sadech pěstuje od poloviny 19. století, vozilo se odsud i na císařský dvůr do Vídně.

Sklizeň jablek v ČR bude letos podprůměrná, asi 111.605 tun. V porovnání s loňskou velmi nízkou sklizní by měla sice vzrůst o 8,5 procenta, ale proti průměru sklizní posledních pěti let bude propad 12 procent. Vyplývá to ze zářijového odhadu sklizně jablek a hrušek, který zveřejnil Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. V jablkách je Česko soběstačné méně než ze 60 procent, dodal Muška.

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com