Přední pěstitel jablek v zemi, Zemědělské družstvo Dolany na Náchodsku, letos čeká podprůměrnou úrodu ve výši kolem 4800 tun. Proti obvyklým zhruba 6000 tunám to představuje pokles o 20 procent. Důvodem nižší úrody jsou jarní mrazy. Kvalita jablek i hrušek by však měla být výrazně nadprůměrná. Kvůli omezenému cestování a dalším komplikacím v době epidemie koronaviru podniku chybějí česáči. ČTK to dnes řekl vedoucí dolanských ovocnářů Jiří Fišer.

Slabší úrodu Dolanští vykážou druhý rok po sobě. Loni načesali 4800 tun jablek a ovocnářství družstva skončilo ve ztrátě. Letos podnik věří, že díky výrazně většímu podílu jablek výběrové kvality bude zpeněžení lepší a v celkovém výsledku nahradí výpadek z titulu nižší úrody. Sady s jablky a v menší míře s hrušněmi a švestkami má družstvo na 193 hektarech.

Na sklizeň, která u hlavních odrůd jablek začala před dvěma týdny, by družstvo potřebovalo až 100 sezonních pracovníků, ale asi třetina jich chybí. „Máme zde 40 až 50 pracovníků z Ukrajiny, čtyři ze Slovenska. Z původních 20 zájemců z Česka přišli čtyři lidi. Chybí nám asi 30 pracovníků, průběžně se je snažíme doplňovat,“ řekl Fišer. Když už se pracovníka z Ukrajiny podaří sehnat, musí projít testy na covid a být v karanténě, což jeho zapojení do práce prodlužuje.

Aby družstvo sklizeň s méně lidmi stihlo, začalo s ní o něco dříve. „Také nám zatím přeje počasí. Sklízíme šest dní v týdnu od 06:30 do 18:00,“ řekl Fišer. Sklizeň jde proti minulosti rychleji i díky tomu, že nyní veškeré česání jablek dělají pracovníci z mechanizovaných plošin. Družstvo věří, že sklizeň stihne do konce října.

Nyní v Dolanech češou hlavně odrůdy Gala a Šampion, následovat budou odrůdy Golden Delicious, Topaz a Jonagold. Sklízejí i švestky odrůdy President. Hrušky již mají Dolanští z většiny sklizené. „Hrušek by mělo být kolem 500 tun, což jé měně než v minulých letech. Jejich kvalita je ale nejlepší za poslední deset let, většinou půjde o výběr,“ řekl Fišer.

V podnikové prodejně družstvo prodává kilogram jablek podle kvality za 21 až 33 korun. Nejvíce stojí kategorie výběr. Průměrná cena jablek v obchodech v ČR byla v minulém týdnu podle dat Českého statistického úřadu 43,62 Kč/kg což bylo o šest korun méně než v srpnu, kdy cena byla na rekordních 49,59 Kč/kg. S novou sklizní by ceny měly podle ovocnářů klesat.

Letošní sklizeň jablek v ČR bude podprůměrná na úrovni 111.605 tun. V porovnání s loňskou velmi nízkou sklizní by měla sice vzrůst o 8,5 procenta, ale proti průměru sklizní posledních pěti let bude propad činit 12 procent. Sklizeň hrušek by měla meziročně klesnout o sedm procent a proti pětiletému průměru o 14 procent.

Autor: Zdeněk Rychtera, ČTK

foto: pixabay.com