Sázení raných brambor v Česku nabralo kvůli mrazům asi týdenní zpoždění. Podle předpokladu předsedy Českého bramborářského svazu Josefa Králíčka by to na termín jejich sklizně nemělo mít vliv, důležitější bude vývoj počasí v dalších týdnech. Obchody teď většinou prodávají dovážené brambory, protože domácí z loňské produkce jsou vyprodány. To se touto dobou ale opakuje pravidelně, řekl ČTK Králíček.

„Musíme mít na paměti, že jsme soběstační ze 70 procent,“ řekl předseda svazu k domácí produkci brambor. Sběr raných brambor pěstovaných hlavně v Polabí a na jižní Moravě se zpravidla ve větší míře rozbíhá první týden v červnu. Na Vysočině, kde se pěstuje nejvíc brambor v ČR, sázejí zemědělci později sklízené odrůdy, mají proto ještě čas.

Konzumních brambor se do Česka podle Králíčka ročně dováží okolo 150.000 tun, přibližně dvě třetiny z Německa. Nejvíc zahraničních brambor je na trhu v jarních měsících. Čeští pěstitelé nemají dost klimatizovaných skladů, brambory proto většinou prodají do konce roku nebo zkraje nového. Bramborářský svaz nemá informace o tom, že by teď dovoz brambor zásadně ztěžovala omezení na hranicích vyhlášená vládou kvůli šíření koronaviru.

Vloni se v Česku sklidilo 622.600 tun brambor, v meziročním porovnání skoro o sedm procent víc, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Jde o brambory včetně sadby a hlíz určených na výrobu škrobu. Podle bramborářů to byla průměrná úroda, místně se lišila podle toho, jak kde pršelo. Rané brambory loni podle ČSÚ rostly na 1078 hektarech polí, urodilo se jich 25.900 tun. Bramborářský svaz se chystá osázet své pokusné plochy v Polabí ranými bramborami koncem tohoto týdne.

Autor: Věra Stejskalová, ČTK

foto: pixabay.com