Ptačí chřipka se rozšířila do chovů kachen firmy Perena v Královéhradeckém kraji. V regionu jsou dvě ohniska vzdálená od sebe zhruba 15 kilometrů, 40.000 ptáků utratí veterináři v pondělí, řekl dnes novinářům ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Jde o první komerční chovy, které letos ptačí chřipka zasáhla, a první letošní ohnisko v kraji. Firma Perena na webu uvádí, že je jednou z nejvýznamnějších kachních líhní v Evropě. V roce 2019 vylíhnula 14 milionů kachňat.
Podle veterinářů se ptačí chřipka objevila v komerčních chovech v obci Dobřenice a v Novém Bydžově – Zábědově na Královéhradecku. „V chovech v posledních dnech došlo k výraznému poklesu snášky a ke zvýšeným úhynům kachen. Zbývající kusy budou v souladu s legislativou utraceny,“ uvedli veterináři. Ohnisko okolo farmy Dobřenice bude mít přesah do Pardubického a ohnisko okolo farmy Zábědov do Středočeského kraje. Ministerstvo je v kontaktu s hejtmany dotčených krajů.
Jednatelka firmy Perena Lenka Lešová na dotaz ČTK k situaci nevyjádřila. „Zavolejte na státní veterinární správu. Ta vám určitě řekne víc informací než já,“ řekla pouze.
V ČR jde o 14. a 15. letošní ohnisko v chovech drůbeže, náklady na odškodnění pro chovatele se budou pohybovat kolem 30 milionů korun, odhadl ministr. Stát na to podle něj peníze má. „Bohužel jsou tu ještě kontaktní hospodářství ve Středočeském a Pardubickém kraji,“ dodal ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád. Chov nezvládnou zlikvidovat sami veterináři, nyní se společně s hasiči zařizuje logistika utrácení. „Teď to všechno připravíme a v pondělí ráno se to hospodářství utratí,“ dodal.
Hradečtí krajští hasiči uvedli, že již spolupracují s krajskou veterinární správou na přípravě zásahu v nakažených chovech. „Nyní chystáme personální i technické zabezpečení. Dá se předpokládat i případné nasazení záchranného útvaru se stanovištěm dekontaminace techniky,“ řekla ČTK mluvčí hasičů Martina Götzová.
K dodržování opatření vydaných veterináři vyzvalo hradecké hejtmanství. „Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza pro všechny druhy ptactva. Nejčastěji se vyskytuje u volně žijících ptáků, kteří mohou infikovat další drůbež skrze vodu, krmivo nebo přímým kontaktem,“ uvedl náměstek hejtmana pro zemědělství Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).
Firma Perena sídlí v Chlumci nad Cidlinou a chovy má i na dalších místech na Hradecku. Zabývá se hlavně líhnutím kachňat, chovem pekingských kachen a produkcí násadových vajec. „Všechny chovy kachen jsou umístěny v halách v řízeném prostředí,“ uvádí firma na webu. Ve výroční zprávě za rok 2019 Perena uvedla, že vylíhla 14 milionů kachňat a prodala přes 5,2 milionu kusů vajec. V roce 2019 zaměstnávala 96 lidí a při tržbách 264 milionů korun vytvořila čistý zisk 51 milionů. Rovnocennými spoluvlastníky firmy jsou chlumecká firma Chovprogres a německá firma DUCK-TEC Brüterei.
Ministr naléhal, aby lidé dávali v chovech pozor při přenosu krmiv či podestýlek. Zvláště v ekologických chovech, které mají kontakt s vnějším prostředím. Podle Semeráda lze riziko přenosu jen snížit, ne úplně vyloučit, zvlášť když jde o vodní ptáky, jako jsou kachny.
Aktualizace:
Ptačí chřipka se rozšířila do dalších tří chovů kachen firmy Perena. Jeden je v Chudonicích v Královéhradeckém kraji, druhý na farmě Vinice ve Středočeském kraji a třetí ve Vápně u Přelouče v Pardubickém kraji. Novinářům to dnes odpoledne v Hradci Králové řekli ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) a zástupci statní veterinární správy. Nová ohniska v Pardubickém a Středočeském kraji mají po 3000 kusech drůbeže a farma v hradeckém kraji asi 9000.
zdroj: ČTK
foto: pixabay.com