V zemědělství chybí pracovníci v devíti z deseti podniků, ukázal průzkum Agrární komory ČR. Na přelomu července a srpna se ho zúčastnilo 207 podniků. Většině firem chybí až pětina lidí, některým i více. Skoro tři čtvrtiny respondentů uvedly, že pociťují nedostatek pracovníků celoročně. V živočišné výrobě chybí nejvíce ošetřovatelé skotu nebo dojiči, v rostlinné pak traktoristi a obsluhovači zemědělských strojů, sdělili ČTK zástupci komory.

Podle mluvčí Potravinářské komory ČR Heleny Kavanové pak v potravinářství chybí lidé, kteří by pracovali v dělnických profesích při zpracování masa a masných výrobků, v některých lokalitách, například kolem Prahy, pak i pekaři.

„Zemědělští prvovýrobci se dlouhodobě potýkají s nedostatkem pracovníků. Lidé chybí zejména v živočišné výrobě, a to nejen na práce ve stájích, ale také na odbornější pozice vyžadující již hlubší znalosti péče o zvířata či krmivářství. Pracovníky postrádají také pěstitelé plodin, a to zejména na sezonní práce na polích, v sadech, na vinicích a chmelnicích,“ řekl ČTK prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Podle něj proto musí podniky najímat pracovníky ze zahraničí, každoročně jde zhruba o 20.000 lidí. Podle průzkumu používá 57 procent zemědělských firem pracovníky ze zahraničí, u 39 procent firem jde o celoroční spolupráci. Nejvíce zahraničních pracovníků je z Ukrajiny, následují Bulharsko, Rumunsku, Moldavsko, Slovensko a Polsko, ojediněle pak přicházejí lidé z Maďarska, Běloruska, Litvy, Nepálu, Filipín nebo Kolumbie.

Za největší problém považuje Doležal stárnutí populace současných zemědělských pracovníků, generační obměna se podle něj prakticky neděje. „Důvodem je, že zemědělství má v očích veřejnosti, a především u mladých lidí, bohužel velmi nízkou prestiž. Z našeho pohledu by bylo potřeba seznamovat děti s tím, jak vypadá současná moderní zemědělská praxe už na základních školách, a dále posílit kvalitu učňovského, středoškolského a vysokoškolského vzdělání se zaměřením do zemědělské praxe,“ doplnil. Podle něj by v tom měla pomoci součinnost ministerstev školství a zemědělství.

U potravinářů je pak trh práce v jednotlivých krajích odlišný. „Obecně lze konstatovat, že nikde není situace tak katastrofická, že by se zítra musela zavřít výroba, výrazný přetlak zaměstnanců jsme však nezaznamenali,“ sdělila ČTK mluvčí komory. Kromě pekařů v okolí Prahy chybí například na Moravě nekvalifikovaní pracovníci v konzervárenství nebo na zpracovávání ovoce a zeleniny „Tyto pracovníky pro potravinářský průmysl úspěšně zajišťují pracovní agentury. Největší je zájem o pracovníky z Ukrajiny, Moldavska, Kazachstánu, ale i Mongolska, Filipín, Indie, Běloruska, Srbska a Černé Hory,“ uzavřela.

zdroj: ČTK

pixabay.com