Společnost KUPÁLA spol. s r.o. se sídlem v Pelhřimově vznikla v roce 1992. Ze začátku se společnost dojení nevěnovala, začínala s prodejem strojů ZUBR pro sklizeň kukuřice. Postupně se firma přeorientovala výhradně na dojící zařízení a nyní, v roce 2017, již více než dvacet let dodává na český trh americké dojicí zařízení BouMatic, jehož je výhradním dodavatelem na území České republiky.

Dojení značky BouMatic se vyznačuje jednoduchou obsluhou a nízkými provozními náklady. Díky jednoduché obsluze, ale zároveň vysoké odolnosti dochází k minimální poruchovosti, což jsou vlastnosti vysoce ceněné uživateli dojíren BouMatic.

Cíle technologie BouMatic se řídí mottem – dojení šetrné, rychlé a úplné.

BouMatic nabízí celou řadu dojíren pro různé velikosti stáda. Jedná se o dojírny paralelní, rybinové i kruhové. Paralelní dojírny jsou všechny standardně vybaveny systémem rychlého odchodu, který zaručuje mnohem vyšší průchodnost, protože během několika sekund všechny dojnice opustí dojírnu a mezitím další mohou nastupovat. Systémem rychlého odchodu je možné vybavit i rybinovou dojírnu.

Foto č. 1 Paralelní dojírna 2×16 Xpressway

Kruhové dojírny nabízí BouMatic jak vnitřní, tak vnější, a to až do velikosti 80 dojících stání.

Foto č. 2 Kruhová dojírna 34 – 36 míst

Foto č. 3 Sběrná nádoba s čerpadlem mléka

Software HerdMetrix pro řízení stáda je součástí dodávky BouMatic dojírny. HerdMetrix umožňuje farmáři kompletní správu stáda a má tak perfektní přehled o jednotlivých zvířatech, včetně informací z dojírny. Zároveň může být program HerdMetrix propojen se systémem RealTime+, který slouží k identifikaci dojnic na dojírně, monitorování pohybové aktivity, sledování příjmu potravy, přežvykování a též možnosti zjištění přesné polohy zvířete ve stáji. To vše v jednom respondéru umístěném na krku krávy, který vysílá neustále aktuální data do počítače prostřednictvím anténu umístěnou ve stáji.

RealTime+ systém je možné využít i pro jalovice, bez identifikace na dojírně.

Společnost BouMatic představila v letošním roce několik novinek. Jedná se o vylepšení systému RealTime+, který dříve obsahoval pouze sledování pohybové aktivity a příjmu potravy. Nyní je vybaven i výše zmíněným monitorováním přežvykování a systémem sledování polohy zvířete ve stáji. Rychlý odchod z dojírny prošel inovací – SmartWay 90 je ještě efektivnější. Jde o systém, který kombinuje stávající systémy rychlého odchodu Xpressway a Xcalibur 90LX. Smartway 90 ještě zvyšuje průchodnost na dojírně. Sekvenční branky jsou přímo součástí zvedající se přední zábrany.

Foto č. 4 Otočná hrudní zábrana – systém Xpressway

Foto č. 5 Dojící stroje

Dojnice odcházejí snadněji právě díky této exkluzivní přední zábraně, která se zvedne, natočí a v podstatě doprovází zvířata na výstupu z dojírny. Navíc je opatřena gumovými nárazníky, aby nemohlo dojít ke zranění zvířat. Šířka stání je standardně 74 cm, ale je možné rozměr zmenšit nebo zvětšit. Zároveň je celý systém velice tichý a zlepšuje tak pracovní prostředí jak pro zvířata, tak pro obsluhu.

Foto č. 6 Vzduchová vývěva

vyveva

Vzhledem k neustálému technologickému vývoji napříč všemi odvětvími, se i společnost BouMatic snaží neustále inovovat své produkty, aby bylo splněno, maximum požadavků zákazníka. A i příští rok, tedy rok 2018 bude ve znamení některých novinek.

Avšak důležitou novinkou na českém trhu v závěru roku 2017 a především pak v roce 2018 jsou dojicí roboty od BouMaticu, které se firma KUPÁLA rozhodla nabízet vlivem neustále se zvyšující poptávky. Ale o těch až někdy příště.

KUPÁLA spol. s r.o. – zařízení BouMatic

Téma dojících robotů chystá redakce Agropress.cz na leden 2018!