Zemědělci si zatím svou mlékárnu kupovat nebo stavět nebudou. Dnes to na tiskové konferenci řekl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. V minulosti zástupci zemědělské veřejnosti o možnosti vlastnit mlékárny, ve které by dostávali „férové“ ceny za své produkty, opakovaně hovořili.

Nyní se s možností zemědělské mlékárny podle Pýchy čeká na spojení odbytových družstev Viamilk z Hradce Králové a Morava z Vyškova, jejichž fúzi loni v listopadu povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Rozhodnutí by pak záviselo na spojeném družstvu, které by bylo největším hráčem na trhu.

Producenti mléka se nyní potýkají s klesajícími cenami komodity. Vlivem koronavirové krize klesl odbyt mléčných výrobků, jako jsou smetana nebo sýr, v restauracích a dalších stravovacích zařízeních. Zvýšený odbyt jogurtů v domácnostech úbytek nevyrovnal. Podle Pýchy tak poptávka klesla zhruba o pětinu.

Chovatelé skotu si již léta stěžují na nízké výkupní cena mléka zpracovateli. Jak dnes na konferenci Pýcha řekl, hledají se různé varianty, jak podporu pro chovatele, případně pro mlékárny zvýšit. Jednou z cest by mohlo být navýšení dotací pro producenty „kvalitnějšího“ mléka v režimu jakosti Q, na které ale dosáhnou prakticky všichni větší čeští producenti, a do kterého letos stát dal 400 milionů korun.

Zemědělcům už částečně pomohlo, že Správa státních hmotných rezerv vypsala tendry na 4000 tun sušeného mléka. ČR je podle svazu v produkci mléka soběstačná zhruba ze 130 procent, vyváží se nezpracovaná komodita. Do ČR se naopak dováží výsledné produkty.

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com