Podíl stanovišť včelstev, ve kterých se nevyskytovali roztoči způsobující nemoc varroázu, letos vzrostl na pětinu z loňských 17 procent. Vyplývá to z pravidelného monitoringu Státní veterinární správy (SVS), jehož výsledky má ČTK k dispozici. Meziročně podle SVS také klesl podíl stanovišť, kde byly více než tři roztoči, z 26 na 22 procent. Naopak stoupl podíl stanovišť s nula až třemi roztoči, a to o půl procentního bodu na 57,9 procenta.
Plošné sledování výskytu varroázy se každoročně provádí vyšetřením spadu na dně úlu, který musí chovatelé odevzdat do 15. února. Do včelstev se vkládají podložky, ze kterých se vyhodnocuje počet spadlých samiček roztoče. Ty se následně dělí počtem dnů, kdy byla podložka v úlu a získá se průměrný denní spad.
Pokud se na stanovišti vyskytují v průměru více než tři roztoči na jedno včelstvo, musí včelaři na stanovišti podle SVS ošetřit všechna včelstva. „Apelujeme na chovatele, aby sledovali zdravotní stav včelstev v průběhu celého roku a nespoléhali jen na výsledek povinného vyšetření po zimě,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Varroázu způsobuje roztoč kleštík včelí, který parazituje na včelím plodu i na dospělých včelách. Nemoc v kombinaci s dalšími faktory, jako je nedostatečná výživa, virózy nebo nízká úroveň zoohygieny, může vést i k úhynu včelstev.
zdroj: ČTK
foto: pixabay.com