Pěstitelům chybějí pracovníci, důvodem jsou opatření kvůli onemocnění COVID-19 včetně výrazných omezení pohybu lidí. Ze zahraničních brigádníků je nyní v České republice jen zlomek obvyklého počtu. Pomoci by mohl návrh ministerstva zemědělství. Podle ministra Miroslava Tomana (za ČSSD) je třeba změnit podmínky pro přivýdělky, včetně zvýšení přípustného počtu hodin. Návrh brzy projedná vláda, řekl novinářům Toman při zahájení sklizně chřestu v Hostíně u Vojkovic.

Nynější podmínky umožňují práci na základě dohody o provedení práce maximálně 300 hodin ročně. „My to potřebujeme natáhnout například na 1000 hodin, aby nám to pokrylo celou sezonu,“ uvedl Toman. Jeho resort na návrhu spolupracuje s ministerstvem práce a sociálních věcí.

Zákon o zaměstnanosti nyní umožňuje lidem evidovaným na úřadech práce pracovat na základě dohody o pracovní činnosti, pokud měsíční odměna nepřesáhne polovinu minimální mzdy. Jednatel společnosti Český chřest Jiří Šafář soudí, že podmínky, které neumožňují lidem vyšší přivýdělek, nemotivují k práci.

Podle předsedy Zelinářské unie Čech a Moravy Petra Hanky nastanou větší potíže pěstitelů v příštích měsících, kdy začne sklizeň zeleniny, proto je třeba zajistit pracovníky co nejdříve. Česká republika je v oblasti zelinářství soběstačná ze 30, 32 procent a pokud by nastal další pokles produkce, situace by se výrazně zhoršila, řekl.

Ministr zemědělství se také obrátil na vysokoškoláky a středoškoláky. „Myslím, že by to byla vítaná pomoc, zvláště z těch odborných škol,“ uvedl Toman. Zemědělce chce podpořit rovněž snížením administrativy.

S propojováním firem a zájemců o práci pomáhá například iniciativa IntermeSOS.cz. V jejím registru už je přes 5000 lidí, často z hudební, divadelní, filmové a podobné branže, kde nyní nejsou kvůli opatřením souvisejícím s COVID-19 pracovní příležitosti.

zdroj: ČTK

foto: