Při prodeji brambor z letošní sklizně teď pěstitelé nevydělávají. Prodávají je za ceny na úrovni výrobních nákladů nebo i mírně pod nimi, řekl předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček na odborném semináři v Havlíčkově Brodě. Při prodeji ve velkém dostávají zemědělci za kilogram brambor mezi čtyřmi až pěti korunami. Podle předsedy se dá očekávat zvýšení této ceny kvůli nižší sklizni nejen v Česku a růstu nákladů za energie při skladování brambor.

Cenovka – brambory – říjen – 2022

 

 

„Cena se musí oživit a signály už tady jsou. Na západě v těch bramborářských zemích už k tomu došlo,“ uvedl Králíček.

Výdaje pěstitelů se zvyšují. „Zatímco u jiných (zemědělských) komodit došlo k většímu či menšímu navýšení farmářských cen, u konzumních brambor byla reakce minimální,“ řekl předseda svazu. Ve dvorech farem mohou lidé kilogram brambor koupit za deset až 12 korun. Podle Králíčka pěstitele poškozují slevové akce obchodních řetězců. Na druhou stranu podle něj začínají mít obchodníci větší zájem prodávat domácí produkci, protože se tím mohou před zákazníky prezentovat.

„Brambory jsou tradiční česká komodita a jde nám o to, abychom ten stávající stav, kdy jsme soběstační z nějakých 75 až 80 procent, aby se ta míra soběstačnosti zvýšila,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Uvedl mimo jiné, že se ministerstvo bude snažit motivovat obchodní řetězce k prodeji českých brambor, a to i ve spolupráci se Svazem obchodu a cestovního ruchu.

Pěstitele ministr vyzval, aby se sdružovali do organizací producentů, což jim zajistí lepší vyjednávací pozici s obchody. „Chtějí mít většího partnera, který dokáže zajistit stabilní celoroční přísun brambor,“ řekl.

Brambory už jsou podle předsedy svazu v ČR prakticky sklizené. „Hlízy jsou v relativně dobrém zdravotním stavu, protože v letošním roce z důvodu sucha nehrozila plíseň bramboru, nebo v minimálním rozsahu,“ uvedl Králíček. Podle něj se potvrzuje odhad poklesu produkce kvůli nižším výnosům způsobeným letním suchem a úbytkem polí s bramborami.

Podle odhadu Českého statistického úřadu k polovině září bude letošní úroda brambor proti loňsku nižší asi o devět procent. Zemědělci by měli sklidit 614.000 tun brambor. Pěstovali je na 21.680 hektarech polí, proti loňsku jejich rozlohu snížili o pět procent. Na Vysočině byla třetina bramborových polí.

Z celkové sklizně brambor představují podle Králíčka asi třetinu hlízy na výrobu škrobu. České konzumní brambory by podle jeho odhadu mohly pokrýt jejich domácí spotřebu asi ze 70 procent.

Základní údaje pěstování brambor v ČR:

2022 2021 2020 2019
Plocha (ha) 21.680 22.824 23.877 22.894
Výnos

(t/ha)

+28,32 29,44 29,16 27,19
Celková sklizeň

(t)

+614.088 671.860 696.220 622.600

+ Odhad sklizně k 15. září

Zdroj: ČSÚ

Foto: pixabay.com