Riziko zavlečení afrického moru prasat z Polska na české území se znovu zvýšilo, varují chovatele veterináři. Je již 60 kilometrů od hranic s ČR a 20 kilometrů od hranic s Německem. ČTK to sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Alarmující je podle veterinářů nákaza velkochovu v této oblasti, kam byl nejspíš zavlečený lidmi a nikoliv divokými prasaty, která jej v přírodě přenášejí. Nejspíš došlo k porušení pravidel biologické bezpečnosti, v chovu bylo 24.000 prasat. V ČR se podařilo tuto chorobu vymýtit.

„Téměř všechna pozornost společnosti se v současné době soustředí na snahy o zpomalení šíření infekce COVID-19 a s tím spojenou ochranu zdraví lidí, což je zcela pochopitelné. Neznamená to však, že by ostatní nebezpečné nákazy hrozily menší měrou,“ sdělil dále Vorlíček.

Oblast, ve které se nyní nemoc v Polsku šíří, je 300 kilometrů vzdálená od nejbližších polských ohnisek, což je podle veterinářů důkazem o šíření nemoci lidmi. „Z výše uvedených faktů vyplývá, že i za současné složité situace je naprosto nezbytné striktní dodržování pravidel biologické bezpečnosti,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

V ČR, která je od loňského dubna oficiálně zemí bez afrického moru prasat, stále platí mimořádná veterinární opatření, . Mezi ně patří například zákaz přikrmování a omezení vnadění divokých prasat, je nařízený jejich intenzivní lov, ale platí také zákaz dovozu trofejí z divočáků ze zemí s morem nebo zákaz používání sena a slámy z těchto zemí v chovech prasat. „Riziko představuje také maso a masné výrobky z vepřového masa z domácích porážek a z neznámých zdrojů, to samé platí také pro maso z neprohlédnutých prasat divokých a výrobky z něj,“ uvedl již dříve Semerád.

Africký mor prasat je od počátku letošního roku hlášený ze 14 evropských zemí, 11 z nich je členy Evropské unie. Kromě Polska je na seznamu také Slovensko, Maďarsko nebo Ukrajina.

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com