Farmářské trhy na jižní Moravě se chystají postupně obnovit provoz, reagují tak na uvolnění vládního opatření proti šíření nemoci covid-19. V pondělí 20. dubna zahájí prodej zemědělci na Zelném trhu v Brně. Prodejci musí dodržovat předepsaná bezpečnostní opatření. Mezi prodejními stoly bude pětimetrový rozestup a u všech bude k dispozici dezinfekce na ruce. Prodávat budou výhradně zemědělci, kteří nabízejí sazenice, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí brněnské radnice Kateřina Dobešová.

„S našimi zemědělci jsme byli stále v kontaktu. Jsme si vědomi jejich obtížné situace. Sazenice, které neprodají, by museli vyhodit. Před Velikonocemi jsme připravovali jednotlivá prodejní místa v centru, aby mohli alespoň trochu prodávat. To, že zemědělcům můžeme otevřít Zelný trh, je nejlepší řešení,“ uvedla radní městské části Brno-střed Ludmila Oulehlová (ANO). Zemědělci mohou doprodávat například i cibuli či brambory z loňské sklizně. Tradiční stánky obchodníků s ovocem a zeleninou budou na trhu až později.

Zahájení trhů plánují některé další části Brna na květen. „Předpokládáme, že farmářské trhy zahájíme začátkem května. Stánkaři budou muset dodržovat dostatečnou vzdálenost. Budeme dohlížet na to, aby se lidé neshromažďovali ve skupinách a ke vstupu umístíme stojan s dezinfekcí,“ řekl ředitel Kulturního, vzdělávacího a informačního centra v městské části Brno-Vinohrady Jiří Huňáček.

Obnovu farmářských trhů plánují i v Blansku. Záleží však také na zájmu prodejců. „Trhy plánujeme na 30. dubna. Čekáme, až nám přijdou stojany na dezinfekci, které jsme objednali. Musíme zajistit také ochranné bariéry pro stánky s nebalenými potravinami. Snížíme počet stánků, abychom dodrželi bezpečnostní rozestupy. Naši pracovníci nyní zjišťují, jestli trhovci budou mít zájem prodávat za těchto podmínek,“ řekla mluvčí městského úřadu v Blansku Pavla Komárková.

Farmářské trhy na nádvoří rosického zámku u Brna se budou konat v květnu. „Jarní farmářský trh bude podle plánu 17. května. Mezi stánky se budou dodržovat předepsané rozestupy,“ řekla organizátorka trhů Judita Kalábová. V Rosicích se měly konat trhy o Velikonocích. Kvůli vládnímu opatření se však zrušily.

Vláda v březnu zavedla opatření proti šíření nemoci covid-19. Po měsíci je začíná postupně rozvolňovat. V úterý zveřejnila harmonogram, podle kterého od 20. dubna povolí konání farmářských trhů, otevření autobazarů a autosalonů nebo provoz řemesel s provozovnou.

zdroj: ČTK

foto: www.visitbrno.cz