Na Vysočině se v tomto týdnu začala naplno rozbíhat sklizeň brambor. Podle prvních výsledků se jich urodilo víc než vloni, ale kvůli častým a vydatným dešťům lze čekat větší problémy s kvalitou. Někde nemohli pěstitelé včas postřikovat proti plísni, na pole totiž nemohla vjet technika, řekl  ČTK předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček. Voda stála místy v brázdách i v tomto týdnu.

„Podle hlášení pěstitelů budou výnosy vyšší než v minulém roce. Lokálně se budou vyskytovat problémy s kvalitou brambor,“ řekl Králíček. Uvedl, že kromě plísně jsou někde hlízy kvůli nadměrně zamokřené půdě poškozené také bakteriózami.

Zemědělské podniky Vysočiny mají letos podle statistiky brambory na 8065 hektarech, což je třetina bramborových polí v ČR. Na Vysočině se pěstují později sklízené odrůdy, zemědělci začínají brambory vybírat zpravidla po žních.

Letošní sezona bude podle Králíčka jiná než před rokem. V Polabí, kde se pěstují ranější brambory, jsou nadprůměrné výnosy. Zatímco loni touto dobou jejich sklizeň končila, tam teď ještě jsou nejméně na 40 procentech polí. Na trhu se tak tyto brambory budou potkávat s produkcí z Vysočiny. „Nabídka bude vysoká. Cena bude stagnovat, ne-li klesat,“ uvedl předseda.

Při prodeji ve velkém teď zemědělci dostávají za kilogram okolo tří korun, při drobném prodeji ze dvora farem mezi sedmi a devíti korunami. V obchodních řetězcích se podle Králíčka brambory prodávají běžně asi za 15 korun, ale při akcích cena za kilogram klesá i k osmi korunám.

Výrobně-obchodní družstvo Kámen na Pelhřimovsku pěstuje brambory na 160 hektarech. Pro svou linku na loupání brambor už brambory v malém rozsahu vybírá měsíc. „Naplno jsme začali sklízet tento týden,“ řekl předseda představenstva Josef Houček. Výnosy podle jeho předpokladu nebudou tak dobré jako třeba v Polabí. Počítá spíš s průměrným výsledkem, u některých odrůd i s podprůměrným. „Poznatky jsou všelijaké, je to odrůda od odrůdy, pole od pole,“ uvedl.

Škrobárny Pelhřimov zahájily novou zpracovatelskou kampaň minulý měsíc. V Pelhřimově začaly brambory zpracovávat 20. srpna a o týden později ve svém druhém provozu v jihočeském Chýnově. „Co se týče výnosů, jsou letos předpoklady lepší než v minulých letech. Otázka je, jak se bude vyvíjet škrobnatost,“ uvedl předseda představenstva Josef Hadrava. Firma je jediným výrobcem bramborového škrobu na Vysočině.

zdroj: ČTK

Foto: pxhere.com