14.září – Středoevropské mistrovství v orbě a Mistrovství České republiky v orbě se tento týden v Opavě neuskuteční. Organizátoři akci zrušili kvůli koronavirové pandemii. Za Společnost pro orbu ČR to dnes ČTK oznámil Roman Apeltauer.

„Na základě současné zdravotní a společenské situace v ČR a občanské odpovědnosti musíme s politováním oznámit, že 47. mistrovství České republiky v orbě a 3. středoevropské mistrovství v orbě v Opavě v plánovaném termínu 18. a 19. září se nekoná,“ sdělil na stránkách společnosti její předseda Jan Cholenský.

Soutěž měla nahradit mistrovství Evropy, jež se mělo konat na stejném místě a ve stejném termínu, ale bylo zrušeno kvůli koronavirové pandemii. Nakonec se tedy neuskuteční ani náhradní soutěž, které se podle informací z počátku měsíce mělo zúčastnit okolo 50 borců, kromě tuzemských mimo jiné z Rakouska, Německa, Anglie či Polska.


7. září – Světovou oráčskou špičku z Rakouska i historickou orací techniku uvidí diváci na 3. ročníku otevřeného Středoevropského mistrovství v orbě a 47. ročníku Mistrovství České republiky v orbě, které se uskuteční 18. a 19. září v Opavě. Soutěž nahradí mistrovství Evropy, které se mělo konat na stejném místě a ve stejném termínu, ale kvůli koronavirové pandemii bylo zrušeno. ČTK to  řekl předseda Společnosti pro orbu ČR Jan Cholenský.

„Soutěž v orbě ukazuje preciznost zpracování půdy. Hodnotí se mnoho dílčích ukazatelů, kritérií, začínáme u přímočarosti orby, pak zahlubování pluhu, vyhlubování pluhu, návaznosti jednotlivých brázd, zaklopení organických zbytků a mnoho dalšího,“ řekl Cholenský.

Ve středoevropském mistrovství se bude soutěžit ve dvou kategoriích – v dvouradličném klasickém a dvouradličném otočném pluhu. Zápolit se bude jeden den na strništi a druhý den na jílku, tedy na trávě. V republikovém mistrovství budou soutěžit ještě veteráni s oběma typy pluhů a koně s klasickým pluhem.

Do středoevropského otevřeného mistrovství je přihlášeno zatím 18 účastníků, kromě Rakušanů a domácích oráčů Němci, Angličané, Poláci, Slováci, Chorvati a Slovinci. „Přemýšlelo o něm více než 15 států, ale v oblasti bezpečnosti vyhrála opatrnost i taková národní ostražitost. Na českém předpokládáme, že bude 30 oráčů, za normální situace běžně bývá více než 50,“ řekl Cholenský.

Organizátoři se podle něj rozhodli středoevropskou soutěž namísto mistrovství Evropy uspořádat, aby laické veřejnosti, žákům i odborníkům představili alespoň pár zahraničních oráčů a ukázali techniku. „Máme štěstí, že jsme sousedy Rakouska, kde Rakušané z důvodu péče, píle i struktury zemědělství jsou oráčskou světovou špičkou,“ řekl Cholenský.

Pořádání akce za ztížených podmínek způsobených epidemií koronaviru se odrazilo na nákladech. „Počítáme s nadstandardním úklidem a dezinfekcí a samozřejmě rezervujeme i větší prostory, aby nebyl tak těsný kontakt mezi lidmi,“ řekl Cholenský.

V doprovodném programu je například tradiční slavnostní mše, exkurze či kulturní akce ale pořadatelé raději zrušili. „Priorita je bezpečně zorganizovat orbu, vzdělávat lidi tak, jak si to přeje ministerstvo zemědělství, jít příkladem promyšlené práce s mládeží a ukázat náročnost zemědělských prací odborné i laické veřejnosti,“ řekl Cholenský.

Ve zhruba pětatřicetihektarovém areálu bude i velká výstava zemědělské techniky. Soutěž se uskuteční na pozemcích Školního statku v Opavě, který je hlavním pracovištěm praktické výuky žáků Masarykovy střední zemědělské školy a Vyšší odborné školy.

Ředitel školy Arnošt Klein řekl, že kromě toho, že organizátoři připravili pole pro orbu, chystají škola a statek i doprovodný program pro celou rodinu v navazujícím Areálu drobnochovu. „Budou tam zvířata i výstavy naší techniky a techniky školního statku, protože máme nádherné věci a vybavení pro zemědělství a zahradnictví od drobné techniky až po největší stroje,“ řekl Klein.

Autor: Vlastimil Vyplel, ČTK

foto:pixabay.com