Státní podnik Lesy České republiky (LČR) po ukončení omezení daných pandemií koronaviru obnovil maloprodej dřeva a takzvanou samovýrobu. Ceny dřeva podnik snížil až o 40 procent. Podnik také rozšířil počet prodejních míst. Dřevo, které si lidé sami vytěží nebo koupí, je hlavně na topení. ČTK to řekla mluvčí podniku Eva Jouklová.

Nabídkou samovýroby a maloprodeje chce podnik zvýšit odbyt smrkového dřeva, kterého je v současné kůrovcové kalamitě na trhu velký nadbytek. „Rozšířením prodejních míst vycházíme vstříc velkému zájmu lidí o palivové dřevo,“ řekla mluvčí.

Cena dřeva pro samovýrobu se odvíjí od síly kmene a druhu dřeviny a pohybuje se od 30 korun do 750 korun za metr krychlový. Například cena nejsilnějších smrkových souší je nově 200 Kč/m3, zatímco dosud činila 300 Kč/m3. U slabších sortimentů ceny klesly o 40 procent. U nejsilnějších dubů je cena 750 Kč/m3 a neměnila se. Již vytěžené smrkové palivové dřevo ze skládky je za 350 Kč/m3 místo 400 Kč/m3. Loni v únoru palivové dřevo ze skládky bylo za 550 Kč/m3.

Loni samovýrobci ve státních lesích vytěžili 338.000 metrů krychlových dřeva, což byl téměř dvojnásobek těžeb předchozích let. Představovalo to přes dvě procenta loňských celkových těžeb podniku ve výši 13,9 milionu metrů krychlových.

Letos podnik plánoval, že prostřednictvím samovýroby prodá přes 350.000 metrů krychlových dřeva. Věří přitom, že ani týdny trvající výpadek samovýrob celoroční záměr neovlivní.

Do samovýroby se pouštějí především lidé, kteří chtějí získat palivové dřevo za zajímavé ceny a jsou schopni si ho sami zpracovat. Jde zpravidla o menší objemy dřeva, které by podniku zbytečně vázaly profesionální těžební kapacity. „Lidé tak mohou významně ušetřit na vytápění domů, chat a chalup,“ uvedl generální ředitel LČR Josef Vojáček.

Možnost samovýroby a maloprodeje dřeva lidem podnik významně rozšířil začátkem loňského roku. Objem dřeva, které si samovýrobci mohou koupit a vytěžit zvýšil z 30 metrů krychlových až na 200 metrů krychlových dřeva. Ze skladů si lidé mohou za rok koupit až 50 metrů krychlových kalamitního dřeva, což jsou asi dvě naplněná nákladní auta.

Podrobnosti k prodejním místům a cenám jsou na webu Lesů ČR.

Autor: Zdeněk Rychtera, ČTK

foto: pixabay.com