V souvislosti s výskytem ptačí chřipky v Polsku zasedne ve středu Ústřední nákazová komise. Měla by probrat možnosti jak ochránit chovy v České republice. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).

Veterináři před zvýšeným rizikem přenosu ptačí chřipky z Polska varovali na konci minulého týdne. Chovatelé hlavně musí zabránit tomu, aby volně žijící ptáci kontaminovali drůbež, krmivo nebo napájecí vodu. V Polsku, které je největším producentem drůbeže v Evropské unii, se nákaza minulý týden objevila na pěti farmách.

Komerční chovy mají ze zákona povinnost hlásit pokles příjmu potravy a vody o více než 20 procent, pokles v produkci vajec o více než pět procent po dobu delší než dva dny a zvýšenou úmrtnost vyšší než tři procenta týdně.

Ptačí chřipka se v Česku objevila po deseti letech v roce 2017 a tehdy zasáhla i další evropské země. Kvůli nákaze bylo nutné utratit v Evropě miliony kusů drůbeže. Ptáci měli téměř výlučně virus H5N8, u kterého se dosud neprokázal přenos na člověka. V českých chovech bylo kvůli nemoci tehdy vybito 98.000 ptáků, většinou v komerčních chovech. V republice bylo skoro 40 ohnisek nemoci.

Ústřední nákazová komise je určená skupina pracovníků, kterou zřizuje ministr zemědělství v dohodě s ústředními orgány státní správy, jimž přísluší některé úkoly související s předcházením vzniku a šíření nebezpečných nákaz zvířat, jako trvalý poradní orgán ministra zemědělství.

Autor:ČTK

foto: pxhere.com