Rodinná farma a minimlékárna Bon Lait v Krmelíně na Frýdecko-Místecku vyprodukuje každý měsíc okolo 70.000 litrů kozího mléka. Polovinu dodá mlékárnám, druhou polovinu sama zpracuje, vyrobí okolo 20.000 litrů čerstvého lahvovaného mléka, 60.000 jogurtů a tunu sýra. Pět let jí prodeje pravidelně rostly ročně o 30 až 40 procent, letos ale kvůli prudce rostoucím nákladům může skončit ve ztrátě. ČTK to řekl majitel farmy a minimlékárny Lukáš Hlubek.

Jde podle něj o největší kozí farmu v Česku. Michaela a Lukáš Hlubkovi, oba veterináři, ji založili v roce 2014 na brownfieldu po zemědělském družstvu, když přivezli z Francie 300 sánských koz. Právě moderními kozími farmami ve Francii a Nizozemsku se inspirovali.

„Půjčili jsme si spoustu peněz, v roce 2014 dovezli první zvířata a v lednu 2015 nadojili první mléko. Byť jsme měli různá očekávání, tak jedno předčilo všechno ostatní – když jsme poprvé ochutnali to mléko, přišel šok, že je chutné. Nemám rád ve výrobcích kozí aroma. Zjistili jsme ale, že máme v rukou surovinu, která je výjimečná,“ řekl Hlubek.

Plně tak podle něj odpovídá jménu Bon Lait, což je francouzsky dobré mléko. Jedním z důvodů je, že koza sánská má geneticky slabší aroma a mléko není tolik cítit. „Zároveň nesmíte pokazit dvě věci, a to je extrémní hygiena, která přispívá k tomu, že mléko samo o sobě je bakteriologicky velice čisté. Hygiena ve stáji, hygiena chovu zvířat, hygiena dojení, skladování, zpracovávání mléka. Ve všech těch krocích se musí dodržovat striktní čistota,“ řekl farmář.

Neméně důležitým aspektem je krmení. „Musíte mít vybalancovanou výživu zvířat. A s tím my si hrajeme velice. Naše krmná dávka dneska má 23 komponent a je to velká alchymie,“ řekl Hlubek. Koza má totiž velice citlivé pysky a je na kvalitu krmení velmi vnímavá. „Není to tak, že dáte koze trávu, seno a vodu a ona vám udělá dobré mléko. My máme v krmné dávce seno, slámu, vojtěšku, ječmen, oves, kukuřici, řepku, sóju, sladový květ, spoustu všelijakých minerálů, kvasnice. Poskládáte z toho sestavu, která je pro každou kategorii zvířat trochu jiná,“ popsal Hlubek.

Původně farma produkovala jen mléko, které vyvážela do velké mlékárny v Polsku. Pátým rokem ale provozuje i vlastní minimlékárnu a s produkty se snaží uspět na českém trhu. I vzhledem k velké produkci mléka však své výrobky neprodává jen na farmářských trzích či ve specializovaných malých prodejnách.

„Lidé musí mít kde si ten produkt koupit a musí ho mít pod nosem. Není reálné, že by si pro to jezdili daleko. Takže bylo jasné, že musíme jít do obchodních řetězců. To vyžaduje, abychom se dostali na úroveň kvality, která je přijatelná pro největší hráče,“ řekl Hlubek.

Minimlékárna dodržuje nejpřísnější potravinářský standard a má stejné certifikace jako největší výrobci. „To nejpodstatnější, co řešíme, je jak uspět s našimi výrobky u českých konzumentů. Je náročné české spotřebitele naučit, že se nemusí bát to ochutnat. Když ale ochutnají, jsou obvykle příjemně překvapeni,“ řekl farmář.

Mléko se v současnosti na farmě dojí přibližně od 600 koz, i s mladými zvířaty je na farmě koz okolo 1000. Kromě toho tam chovají i ovce francouzského plemene lacaune, kterých dojí asi 150. Všechno ovčí mléko jde do výroby ovčího jogurtu. Farma s mlékárnou zaměstnávají 20 lidí.

Roční obrat měli loni okolo 50 milionů korun. „V průběhu pěti let nám prodeje rostly, spolupracujeme s většinou českých obchodních řetězců,“ řekl Hlubek. Letos to ale podle něj vypadá, že se mohou ocitnout ve ztrátě. „Nějakou ztrátu jsme schopni zvládnout. Ze závazků, které jsme měli na začátku budování tohohle projektu, už jsme drtivou většinu splatili,“ řekl Hlubek.

Náklady podle něj rostou enormně. „O 60 procent zdražilo krmivo, o 400 procent energie, o 30 procent doprava o 30 procent obaly. Lidem jsme přidali deset procent, na víc nyní nemáme. Vstupy vyrostly šíleným způsobem a to nejsme na konci,“ řekl farmář.

Zdražovali, ale zdražit výrobky plně tak, jak by potřebovali, nechce. Nelze vše plně přenést na zákazníka. Místo toho se soustředili na vývoj dalších produktů, o které je na českém trhu dlouhodobě velký zájem a kde vynikne kvalita jejich mléka. Nově uvádějí na trh kozí sýr typu gouda, kozí tučný tvaroh a za pár týdnů také kozí pomazánkový sýr. Chystají také první české kozí trvanlivé mléko. Balit jej ale budou muset v Německu, protože v Česku není potřebná technologie.

Farmář očekává, že následující dva tři roky budou velice tvrdé. Hlubkovi provozují ještě dvě veterinární pracoviště a počítají s tím, že stejně jako na počátku budou muset farmu dotovat z nich. „Tím, že to máme rozkročené na více nohách, věříme, že následující inflační krizi ustojíme. Jestli z veteriny budeme muset dávat peníze do farmy, tak to dělat budeme. Případnou ztrátu přežijeme a budeme věřit ve světlé zítřky,“ řekl Hlubek.

zdroj: ČTK

foto: www.bonlait.cz