Hnědá krátkosrstá koza patří mezi mléčná plemena, které bylo vyšlechtěno převodním křížením původních strakatých a hnědých koz s dovezenými kozli harckého plemene. Do roku 1992, kdy bylo toto plemeno uznané jako genová rezerva, se chovalo pouze v bezrohé formě a rohatí jedinci vůbec nebyli do šlechtění zařazeni. To způsobilo zvýšený výskyt hermafroditů, a proto se od tohoto kroku ustoupilo.

V současné se rohatost vyskytuje asi u 40 % hnědé krátkosrsté kozy.

Patří mezi kozy středního tělesného rámce obdélníkového tvaru s pevnou konstitucí. V dospělosti dosahují kozy kohoutkové výšky 60-70 cm a kozlové o 10 cm více. Zbarvení je celoplášťové hnědé s černým pruhem vedoucím od čela až k ocasu, černým břichem a spodními částmi končetin. Charakteristickým plemenným znakem je černý trojúhelník za ušima a velmi krátká srst.

Živá hmotnost dospělých koz je 50-55 kg a kozlů 70-85 kg.

Je to velmi rané, vysoce plodné plemeno s vynikající mléčnou užitkovostí. Dojivost koz za laktaci dosahuje 800-900 kg, u nejlepších jedinců až 1440 kg, s obsahem bílkovin 2,7 % a tučností 3,6 %. Kůzlata dosahují ve věku 70 dní 15 kg živé hmotnosti s denním přírůstkem 170-190 g. Díky své výborné odolnosti se hodí i do tvrdších klimatických podmínek v podhorských a horských oblastí.

Graf. č. 1 Vývoj početních stavů populace genetického zdroje

graf

Seznam chovatelů ZDE

dsc_0486


Marcela Otrubová
Zdroje:
http://genetickezdroje.cz/narodni-program-uvod/kozy/narodni-program-kozy-hneda-kratkosrsta-koza
http://www.schok.cz/plemena-koz/plemena-mlecna/koza-hneda-kratkosrsta-h