Charakteristika plemene

Mléčné plemeno koz vyšlechtěné v první polovině 20. století v českých zemích převodným křížením původních strakatých a hnědých rázů koz s dovezenými kozly harzského plemene z Německa do oblastí Sudet. Kozy jsou klidného temperamentu, středního tělesného rámce obdélníkového tvaru s pevnou konstitucí, středně dlouhými, rovnými končetinami, bezrohé i rohaté. Kohoutková výška v dospělosti je u kozy 60-70 cm, u kozlů je kohoutková výška 70- 80 cm. Hmotnost koz v dospělosti je 50-55 kg, kozlů 70-85 kg. Kozy jsou rané, vysoce plodné s dobrou schopností pro zhodnocení krmiv. Kontrola užitkovosti byla započata v roce 1963, včetně zavedení plemenné knihy.

Šlechtění části populace evidované jako genetický zdroj (GZ) se řídí příslušnou schválenou Metodikou GZ, jejíž zásady nejsou v rozporu s tímto šlechtitelským programem.

Hlava – dlouhá, v čelní části širší, rovná;

Oči – mandlového tvaru, ani zapadlé či vystupující;

Uši – středně dlouhé, mírně šikmo vzhůru nesené;

Rohy (když se vyskytují) – u obou pohlaví, hrubší, dobře tvarované, pravidelné, směrem od hlavy mírně rozbíhavé. U kozla mohutnější a více rozbíhavé.

Krk – střední délky, štíhlý, výše nasazený, v krajině hrtanu se mohou vyskytovat přívěsky;

Trup a končetiny – hrudník je širší a hluboký, hřbet je dobře osvalený, rovný přecházející v mírně sraženou záď, přední a zadní končetiny jsou rovné, střední délky s dobře utvářenými spěnkami;

Srst a zbarvení – krátká, jemná, lesklá, dobře přiléhavá, zbarvení je hnědé s úhořím pruhem černé barvy po celé délce hřbetu až po konec ocasu. Existují odstíny červenohnědé až tmavě hnědé barvy. Za ušima je charakteristickým znakem černý trojúhelník, mulec, vnitřek uší, spodek břicha, holeně a paznehty jsou také černé barvy. V hnědém zbarvení se nesmí vyskytovat shluk bílých chlupů.

Vemeno – střední velikosti a délky s dvěma středně dlouhými souměrnými struky, pastruky jsou nepřípustné;

Varlata – dvě velká, souměrná s úměrně tvarovaným žlábkem na vrcholu šourku.

Chovný cíl

Plemeno je vhodné pro individuální i stájový chov (velkochov). Plemeno se vyznačuje vysokou plodností a mléčnou užitkovostí. Plodnost se pohybuje okolo 200 %, odchov by měl dosahovat 180 %. Kozy vyprodukují v průměru 600-1000 kg mléka při tučnosti 3,4-3,7 % a obsahu bílkoviny 2,9-3,2 %. Populace hnědých koz bude šlechtěna prioritně na mléčnou užitkovost (množství mléka a mléčné složky – bílkovinu, tuk), plodnost, mateřské vlastnosti, ranost, zdraví, dlouhověkost.

Plodnost na okozlenou kozu v % Odchov kůzlat v % Produkce mléka za laktaci v kg Věk v měsících pro zařazení do plemenitby Živá hmotnost v kg při zařazení do plemenitby
700 kozli kozy kozli kozy
200 180 6-7 8-10 45 40

 

Zdroj: Šlechtitelský program plemene Koza bílá krátkosrstá  (B)

Foto: Archiv SCHOK z.s.