Konec dubna bude na brněnském výstavišti patřit farmářům a chovatelům. Od 22. do 26. dubna se zde konají veletrh ANIMAL TECHNárodní výstava hospodářských zvířat a Národní výstava myslivosti. Na všech třech akcích se představí téměř 200 firem. Technologie pro chov a hospodářská zvířata najdou návštěvníci v pavilonech P a F, stejně jako předvadiště zvířat, včelařskou výstavu a prodej farmářských a regionálních potravin.

Soutěž juniorů v předvádění jalovic a krav

Celá sobota 22. dubna na Národní výstavě hospodářských zvířat 2023 bude věnovaná předvádění jalovic a krav dětmi a juniory. Soutěž se bude konat v tomto rozsahu vůbec poprvé. Přihlášeno je bezmála 50 dětí a juniorů ve věku 5-26 let. Soutěž proběhne od 9 do 14 hodin. Představena budou plemena Brown Swiss, Jersey, Hostein, Fleckvieh a Normande.

Soutěžící jsou jak začínající chovatelé, tak i velice zkušení účastníci zahraničních soutěží v Itálii nebo v Belgii. Posuzovat juniory bude zahraniční sudí z Itálie Massimo Capra. Mladí junioři se již teď pilně věnují přípravě.

Český strakatý skot bude posuzovat slovinský rozhodčí

V úterý 25. 4. 2023 od 9:30 – 13 :00 proběhne na brněnském výstavišti Národní šampionát českého strakatého skotu. V letošním ročníku Národní výstavy hospodářských zvířat budou chovatelé českého strakatého skotu poprvé v Brně soutěžit o titul Mladé a Starší národní šampionky. Rozhodčím bude Jože Smolinger ze Slovinska. Přihlášeno do soutěže je 54 soutěžních krav od 17 chovatelů z celé české republiky.

K vidění na výstavišti bude i rarita v podobě telátek- trojčat.

Plemenice budou hodnoceny v těchto kategoriích:

  • Nejlepší prvotelka
  • Nejlepší kráva na II. laktaci
  • Nejlepší kráva na III. laktaci
  • Nejlepší kráva na IV. a vyšší laktaci
  • Národní mladá šampiónka (vzejde z vítězek kategorií I. a II. laktace)
  • Národní starší šampiónka (vzejde z vítězek III. a IV. a další laktace)
  • Kráva s nejlépe utvářeným vemenem
  • Kolekce krav z jednoho podniku
  • Veteránka výstav

Program koní

Koně se budou prezentovat v denním programu, který začíná vždy v 9:30 v kruhové ohradě a v 10 hodin v hlavní aréně. Dopoledne budou probíhat chovatelské ukázky plemen koní. Odpoledne se v kruhovce mohou podívat návštěvníci na ukázky práce s koňmi, komunikaci s koněm, práci s mladým koněm, hiporehabilitaci a děti se mohou také na koni svézt. V hlavní aréně bude probíhat jezdecký program – ukázky, soutěže a další divácky atraktivní show. Do programu jsou zařazeny například také kursy lasování, ukázky podkování, uvidíme spřežení starokladrubských koní.

Na venkovní ploše bude vybudována mountain trailová dráha, kde budou probíhat ukázky soutěží na ruce i pod sedlem. V sobotu a v neděli budou hosty programu koní známé osobnosti, které k nim mají blízko – například herečka Michaela Kuklová. V úterý odpoledne bude možné projít si tuto dráhu se psem.

Program pro školy

Ve středu 16.4. proběhne naučný program Ze života zemědělství, který připravil Zemědělský svaz České republiky v rámci projektu „Zemědělství žije!“. Program je určen pro žáky 2.-9. tříd a je třeba se do něj registrovat. Žáci projdou naučnou stezku mezi hospodářskými zvířaty, získají základní informace o chovu zvířat, živočišné výrobě a zemědělské technice.

Další doprovodný program

V pavilonu P proběhne v úterý 25. 4. veterinární kongres, který se bude zabývat veterinární legislativou, welfare a biobezpečností v chovech zvířat. V neděli se představí projekt Pomáháme chránit zvířata, v sobotu dopoledne mohou návštěvníci přihlížet v pavilonu P na předvadišti dojeného skotu soutěži dětí a juniorů. Slavnostní zahájení veletrhu začně v pavilonu P v sobotu ve 14:30.

Vstupné, otvírací doba, výhody pro skupiny

Výstaviště bude otevřeno od 9 do 17 hodin, ve středu do 16 hodin. Základní vstupenka stojí 110 korun a je dostupná pouze při online nákupu na webu veletrhu, vstupné na místě stojí 180 korunOrganizované skupiny nad 15 osob mají v pondělí a v úterý zlevněné vstupné a ve středu pak zdarma.

zdroj: www.bvv.cz

foto: www.bvv.cz