Jihočeští zemědělci sklidili loni 749.400 tun obilovin, meziročně o čtyři procenta méně. Ve srovnání s předchozím desetiletím byly ale hektarové výnosy nadprůměrné. Historicky nejvíc sklidili zemědělci loni ovsa, 45.736 tun. Řepku loni jihočeští zemědělci pěstovali na nejmenší ploše za posledních 15 let. Sklizeň jablek klesla meziročně téměř o 400 tun. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Rok 2020 byl podle statistiků mimořádně úrodný. Loni tak zemědělci sklidili meziročně méně brambor, řepky a pícnin. Nižší byla také úroda obilovin, pouze ovsa a kukuřice na zrno sklidili zemědělci víc. „Dařilo se luskovinám a z trvalých travních porostů se podařilo sklidit více sena než předešlý rok,“ uvedla Irena Kovárnová z krajské správy ČSÚ v Českých Budějovicích. Hektarové výnosy byly loni u většiny základních plodin nižší, ale v porovnání s předchozím desetiletím vesměs nadprůměrné.

Zemědělci v kraji loni sklízeli obiloviny na 134.727 hektarech. Výnos byl 5,56 tuny z hektaru. Obilovin sklidili loni proti předchozímu roku o 31.000 tun méně. Sklizňová plocha meziročně stoupla, výnosy klesly. Jedinou základní obilovinou, jejíž sklizeň se zvýšila, byl oves. Plochy, kde se loni pěstoval, se zvětšily o víc než třetinu. Navzdory horšímu výnosu vzrostla produkce ovsa meziročně o pět tisíc tun téměř na 46.000 tun. „Tento výsledek znamenal nejvyšší sklizeň v historii kraje,“ uvedl ČSÚ.

Řepku pěstovali loni jihočeští zemědělci na nejmenší ploše za posledních 15 let. Bylo to 36.629 hektarů. Řepky sklidili 108.089 tun, výnos klesl o půl tuny na 2,95 tuny z hektaru. Sklizeň řepky byla loni meziročně o 29.000 tun nižší.

Sklizeň brambor zaostala za rokem 2020 o 8000 tun. Zemědělci jich sklidili loni 88.386 tun. Podle statistiků za to mohou úbytek ploch a meziročně horší výnos. Máku, který loni jihočeští zemědělci pěstovali na větší ploše než brambory, se v kraji sklidilo meziročně o 5,8 procenta víc, 2145 tun. Plochy oseté mákem loni vzrostly o víc než pětinu, výnos mírně klesl.

Co se týče ovoce, sklidili loni jihočeští zemědělci ve srovnání s předchozím rokem víc peckového, s výjimkou švestek, a méně jádrového. „Sklizeň našeho nejrozšířenějšího ovoce, jablek, meziročně poklesla při zhruba stejném počtu stromů o 395 tun,“ uvedla Kovárnová.

Jihočeský kraj si drží díky dlouhodobě největším plochám trvalých travních porostů prvenství ve sklizni sena z těchto porostů. Na české produkci se podílí 17,4 procenty.

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com