Firma Daňhel Agro z Týna nad Vltavou čeká dobrou úrodu máku. Z 320 hektarů sklidí zhruba stejně velký počet tun. Asi u poloviny jeho produkce má díky dlouhodobým smlouvám stabilizovanou cenu 55 korun za kilogram. Letos firma se 100 zaměstnanci, která také prodává zemědělské stroje a má obrat kolem 600 milionů Kč, překonává loňské výsledky v obchodu i ve výrobě. ČTK to řekl zakladatel a statutární ředitel společnosti Vlastimil Daňhel.

Firma prodává v jižních a středních Čechách stroje značky John Deere, pro které také zajišťuje servis. Mák pěstuje asi 13 let, 320 tun sklidí do konce srpna. „Letošní rok je máku dost, vypadá to, že bude úroda, protože byla voda. Na velmi lehkých půdách je mák famózní, na těžších půdách už je vidět, že vody je strašně moc a mák se propadává. Nemá hluboký kořenový systém a vadí mu, když je na poli hodně vlhko,“ řekl Daňhel.

Firma začala pěstovat mák, aby měla vyvážený osevní postup a mohla střídat dvouděložnou a jednoděložnou rostlinu. „Abychom neměli padesát procent řepky. Říká se, že řepka by měla přijít na pole každý šestý rok, kvůli chorobám a škůdcům, abychom nemuseli používat tolik chemie. Zkoušeli jsme i slunečnici, kanadskou a ukrajinskou sóju. Nakonec jsme skončili u máku, který nám vyšel nejlíp,“ řekl ředitel.

Rostlinné výrobě se Daňhel Agro věnuje na 2500 hektarech. Vedle máku a řepky pěstuje kukuřici, ječmen a pšenici. Roční produkce zemědělských komodit činí 12.500 tun. Prvovýrobě se firma věnuje od roku 2003, s plodinami i obchoduje. Kapacita skladů na obilniny a zrniny je 30.000 tun, i díky silu, jež podnik postavil za 90 milionů korun.

Na sto hektarech chová firma stádo masného skotu s 330 kusy. Hovězí maso vyváží do Rakouska, ceny kvůli koronaviru klesly. „Hovězí se zpracovává hodně v restauracích, a ty byly po Evropě tři měsíce zavřené. To bude v letošním roce jediná ztrátová položka v zemědělské výrobě,“ řekl ředitel.

V roce 2018 měla firma čistý obrat 518,2 milionu Kč a zisk po zdanění 14,3 milionu, jak vyplývá z výroční zprávy. Loni obrat stoupl; prodeje strojů byly druhé nejlepší po roce 2008, společnost posílila i v servisu. Každý ze 13 firemních kombajnů má roční průměr přes 1000 hektarů. Asi 100 miliony se na obratu podílí prvovýroba, 500 miliony prodej techniky, servis a služby. Až 80 procent tržeb je za stroje John Deere.

„Letos zatím všechna loňská čísla překonáváme, jak v obchodní činnosti, tak ve výrobní, na polích. Nás se koronavirus vůbec nedotknul,“ řekl Daňhel. V tomto roce již firma prodala devět kombajnů a 45 traktorů.

Společnost vznikla na podzim 1991, kdy Daňhel odešel z pozice agronoma v JZD Žimutice a se Škodou 120 začal objíždět zákazníky a prodávat stroje. Nyní má firma i středisko ve středočeském Lbosíně, v dílnách tam pracuje 15 servisních techniků. Do dvou let chce v Týně postavit novou administrativní budovu a showroom.

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com