Se zvyšující užitkovostí se člověk musí starat nejenom o vemeno skotu, ale do hledáčků chovatelů se stále častěji dostávají i končetiny a s nimi spojená onemocnění. Nejvhodnější je problémům předcházet řádnou prevencí.

Většina chovatelů stále upřednostňuje koupání ve formaldehydu, pro jeho nízké náklady a viditelnou účinnost.Kulhající zvíře po koupeli ve formaldehydu až zázračně přestane kulhat. Otázkou ale zůstává, na kolik je účinek opravdu pro zvíře léčebný.

Přeci jen se již formaldehyd řadí mezi karcinogeny a je také označován jako nervový jed.

V dnešní době je přeci tolik jiných přípravků na vytvrzení rohoviny, které mají i daleko lepší vlastnosti než již zmíněný formalín. Jako nejpraktičtější se stále častěji ukazují přípravky na bázi vodného roztoku s mědí.

Výhodou takového přípravku je schopnost vstřebání měďnatých iontů až z 90 %. Při použití modré skalice se udává tato schopnost ze 70 %.

Další výhodou je snadné použití – přípravek se jen vlije do vody. Ať už ale chovatel koupe, v jakémkoliv prostředku, je potřeba si připomenout, že nejdůležitější je pravidelnost. Uvádí se jako ideální koupání 2x – 3x za týden.

Dalším problémem je infekční onemocnění Dermatitis digitalis. Onemocnění způsobují bakterie, převážně Treponema breaborense. Jakmile se jednou tyto bakterie dostanou do stáda, je náročné se onemocnění zbavit, nebo alespoň udržet na přiměřené hranici. Neléčené léze se zvětšují až do tzv. jahod. Ty se ještě na spoustě farem řeší vyříznutím a zavázáním končetiny. Díky výzkumnému řešení a novým poznatkům je možné tyto léze řešit jen aplikací mastě a lehkým obvazem. Kompresním zavázáním se přípravek „aktivuje“, lézy zasuší a podpoří regeneraci zdravé tkáně. Lehký obvaz za 2 – 3 dny odpadne a místo je zaléčené.

Lepší je samozřejmě dermatitidám předcházet. Na trhu se objevují přípravky na preventivní ošetření dermatitid. S jejich správným a pravidelným použitím je možné onemocnění udržet pod nízkou hranicí výskytu i v kritickém období předjaří. Přípravky se používají jako nástřik na dojírně 2x za týden. Aplikuje se na spěnky zadních končetin pomocí klasického rozprašovače.

Barbora Tesáková