Včelaření je už od počátku velmi uznávanou činností, přinášející užitek v mnoha směrech. Založení vlastního chovu není vůbec tak obtížné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Před založením vlastních včelstev je dobré vědět reakci na včelí bodnutí, jelikož alergie na včelí jed by mohla plány značně zkomplikovat. Pro začátek je optimální počet kolem pěti včelstev. Doba, po kterou získává včelař zkušenosti a znalosti pro rozšíření včelstev je zhruba 3-4 roky. Včelaření jako takové není v malochovech nikterak časově náročné. Při počtu 5-10 úlů je dokonce možné se včelám věnovat pouze víkendově.


Vhodné místo pro umístění úlu

Pokud se rozhodneme pro včelaření, na začátku je nutné zajistit vhodné místo pro umístění úlů. Vyloučené jsou prostory v blízkosti vchodových dveřích, dětských hřišť a na dalších místech, kde by mohli obtěžovat např. sousedy. Správně zvolené stanoviště ovlivňuje mimo jiné i výnosy medu. Ideální je prosluněné místo, kdy se úl brzy ohřeje a včely tak vylétají dříve „do práce“. Takové místo poznáme tak, že tam na jaře prvně roztává sníh. Často se včelstva umísťují na pozemky, které jsou v blízkosti lesa, případně i na vlastní zahradu. Méně vhodné jsou monokultury.  Jelikož mají včely celkem široký akční radius od úlu (kolem 2 km), není nutné mít umístěné úly např. pod rozkvetlým stromem.


Co vše budeme do začátku potřebovat?

Úly – nejvhodnější je pořízení úlů nových, neboť v použitých či darovaných budou s největší pravděpodobností původci různých onemocnění, doporučovány jsou uteplené nástavkové úly univerzální rámkové míry 39 x 24 cm,

Ochranné pomůcky – včelařský klobouk, rukavice a včelařská kombinéza,

Dýmák – včely reagují na každé otevření úlu, berou ho jako vyrušení a podle toho také jednají, dým z dýmáku zažene včely do uliček, kde je dýmu nejméně,

Kleště – na vyjmutí rámků, smetáček a rozpěrák,

Pomůcky pro získávání medu – medomet, hrnec, cedník.


Jak získat včelstva?

Pokud už máme všechny potřebné pomůcky a usazené úly, zbývá už jen pořídit včelstvo. Možností je hned několik:

Roj – rojení je pro včely přirozený způsob rozmnožování, a proto roj obsahuje vše potřebné pro založení nového úlu. Jelikož součástí roje je i matka, jsou včely schopné se rozvíjet okamžitě po usazení (usadit nový roj je potřeba zhruba do týdne). Roje nemůžou být nabízeny na prodej. Vzhledem k tomu, že včelař nikdy neví, kolik včelstev se mu vyrojí.

Oddělek – nejčastěji se provádí odběrem plodových plástů se zavíčkovaným plodem. Těch se zpravidla odebírá 1-5. Dále se přidají plné zásobní rámky, zavíčkovaný matečník (zajišťuje odchov matek), případně vylíhlá či oplozená matka. Pokud má včelstvo z oddělku produkovat med ještě ten samý rok, je nutné toto udělat v dubnu nebo květnu.

Kompletní včelstvo – poslední možností je získání hotového včelstva např. po nějakém včelaři v okolí nebo koupit úly i se včelstvy. Hotové včelstvo produkuje už první rok plnou užitkovost. Tato možnost je vhodnější spíš pro zkušené včelaře, kteří umí posoudit zdravotní stav včelstev.


Finanční podpora začínajícím včelařům

Začínající včelaři mohou využít dotace na vybavení poskytující jednotlivými krajskými úřady a je jiná pro každý kraj. Další možností je využití dotací programu EU vyřizovaných přes český svaz včelařů. Dotace jsou poskytovány chovatelům, kteří jsou evidováni v českomoravské společnosti chovatelů. To lze provést i v době, kdy ještě vlastní včelstva nemají. Požadavek na dotaci musí být vždy podán prostřednictvím českého svazu včelařů, kde musí být chovatel rovněž evidovaný.

Text: Marcela Otrubová
Foto: Michaela Znamínková
Zdroje:
<http://www.vcelarstvi.cz/zaciname-vcelarit.html>
<http://www.jakzacitvcelarit.cz/>