Husí farma v Rohozné na Jihlavsku má přes ztrátu odbytu v restauracích objednávky na všech 1000 vykrmených hus. Půjdou do obchodů a na drobný prodej, řekl ČTK farmář Josef Tříska. Farma přitom zvažovala, jestli se do výkrmu hus letos vůbec pustí, protože nikdo na jaře nedokázal odhadnout, jak bude kvůli epidemii vypadat svatomartinský trh a jestli bude o husí pečínku zájem.

Pečínkové husy se prodávají hlavně kolem svátku svatého Martina. Rozhodnutí o tom, jestli je vykrmovat, ale muselo na farmě v Rohozné padnout už v květnu. Říkali si tam tehdy, jak to bude na podzim, když už zjara byly kvůli koronaviru hospody zavřené. „Nakonec jsme hus zastavili o něco méně, protože jsme tušili, že by to mohlo být riziko,“ řekl Tříska.

Porážka hus v Rohozné začala tento týden, kupci se o ně podle Třísky už hlásí. Do hospod, které jsou znovu zavřené, tentokrát farma žádné husy nepošle. „Ale ostatní, to znamená prodejny, jako jsou masny a farmářské prodejny a drobný prodej, tam je to na sto procent. Ještě jednou jsme to obvolávali, jestli objednávky platí. Všichni to potvrdili,“ řekl Tříska. Někteří zákazníci teď podle farmáře říkají, že by vzali i víc hus. „To mě docela překvapilo,“ podotkl.

Farma v Rohozné má jediná na Vysočině chovné hejno hus, čítá okolo 2000 husí. Zjara se tam líhne okolo 30.000 housat. Většinu housat farmáři hned prodají, na podzimní výkrm si jich minulé roky nechávali i 1500. Porážky hus budou na farmě v nejbližších dnech zaměstnávat okolo deseti lidí.

Chov hus je v Rohozné od roku 1974, dřív patřil zemědělskému družstvu. Jako rodinná farma funguje jedenáctým rokem, zabývá se i výkrmem kuřat.

zdroj: ČTK

foto: https://www.rohozenskahusa.cz/z-nasi-farmy/#!