Případ bovinní spongiformní encelopatie (BSE) u krávy na farmě v Nizozemsku se ukázal jako neškodná varianta způsobená stářím. Zprávu o případu BSE sdílel ve středu (1. února)  Piet Adema, tamní ministr zemědělství, přírody a kvality potravin. V dopise zaslaném parlamentu napsal, že maso zvířete nevstoupilo do potravinového řetězce a nepředstavuje hrozbu pro bezpečnost potravin.

Nemoc byla diagnostikována na farmě v provincii Jižní Holandsko během „aktivního sledování“ mrtvé krávy, která uhynula přirozenou smrtí. Další podrobnosti o tom, kdy a proč bylo ohnisko nalezeno, nebyly sdíleny. V důsledku tohoto objevu Nizozemský úřad pro bezpečnost potravin a spotřebního zboží (NVWA) farmu uzavřel. Wageningen BioVeterinary Research provedl výzkum mrtvého infikovaného zvířete. Případ se ukázal jako tzv. „atypická varianta“ a mohl vzniknout spontánně v důsledku stáří. Zvíře byla dojnice stará 8 let.

S potvrzením, že varianta je „atypická“, bude případ považován za uzavřený – a na stavu BSE v zemi se nic nezmění. Pokud by se však infekce ukázala jako „klasická“ varianta vyplývající z konzumace kontaminovaného krmiva, byla by nutná další opatření.

Před letošním únorem bylo v Nizozemsku od roku 1997 u skotu zjištěno celkem 88 případů BSE, poslední v roce 2011. Z tohoto celkového počtu se 2 ukázaly jako „atypické“. Opětovné použití živočišných bílkovin v krmivech pro zvířata v té době bylo pravděpodobně důležitou příčinou šíření klasické BSE u skotu, po kterém následoval evropský zákaz používání živočišné moučky v krmivech pro skot.

V dnešní době je toto onemocnění v Evropě vzácné. Nedávno hlášené případy zahrnovaly případy v Německu (2022), Velké Británii (2022), Španělsku (2021), Irsku (2020) a Švýcarsku (2020). BSE postihuje centrální nervový systém skotu, proto se jí přezdívá „nemoc šílených krav“. Nemoc může u lidí způsobit variantu Creutzfeldt-Jakobovy choroby, smrtelné onemocnění mozku.

zdroj: https://www.dairyglobal.net/health-and-nutrition/health/bse-found-in-a-cow-in-the-netherlands/

foto: pixabay.com