Farma v Rohozné na Jihlavsku vykrmila tisícovku svatomartinských hus, porážet je začne v příštím týdnu. Přestože cena stoupla o pětinu kvůli vyšším nákladům chovu, jsou už husy vyprodané od začátku října. Zamluvily si je restaurace, obchody i drobní zákazníci, řekl ČTK farmář Josef Tříska. Na den přesně před rokem veterináři s pomocí hasičů veškerou drůbež na farmě vybili kvůli ptačí chřipce. Letošní veterinární kontrolu už má farma za sebou, podle farmáře dopadla dobře.

Farmáři si letos nejdřív nebyli jistí tím, jestli budou mít lidé na husí pečínku peníze nebo jestli si ji neodepřou jako zbytnou, zájem o husy je podle nich ale velký. „Svědčí o tom to, že jsme měsíc vyprodaní. Kdybychom jich měli jednou tolik, tak je taky prodáme,“ uvedl Tříska. Farma prodává husy oškubané, vykuchané a chlazené, váží okolo pěti kilogramů. Někteří lidé jsou ochotní přijet si pro ně i z daleka, třeba z Brna. Při drobném prodeji se za kilogram platí 240 korun.

Chov hus obnovila farma na jaře. Nakoupila okolo 2000 housat, z poloviny na výkrm a zbývající část jako základ nového chovného hejna. Náklady na svatomartinské husy podle farmáře stouply, dražší jsou krmné směsi i elektřina potřebná pro provoz porážky na farmě a následné chlazení husího masa. Přes zimu farma elektřinu téměř nepotřebuje, její spotřeba ale výrazně stoupne v předjaří, kdy se líhnou a odchovávají housata.

Před rokem přišla farma v Rohozné o všechny chovné husy a další drůbež, v součtu šlo podle veterinářů o 5000 kusů. V asanačním podniku tehdy skončily rovněž vykrmené husy, které se měly prodávat kolem svátku svatého Martina. Josef Tříska podotkl, že se těžko vyrovnával s utrácením, když v chovu nebyl jediný úhyn. Ptačí chřipka se podle něj prokázala rozborem krve. „Ale na druhou stranu musím objektivně říci, že se k tomu stát postavil čelem,“ řekl. Za utracenou drůbež dostala farma náhrady, které jí pokryly ztráty. Díky tomu mohla obnovit chov hus, což podle farmáře není laciná záležitost.

V Rohozné je jediná velká husí farma na Vysočině, která se zabývá také líhnutím housat. Husy se tam chovají od roku 1974. Chov dřív patřil zemědělskému družstvu, teď funguje jako rodinná farma.

zdroj:  ČTK

foto: https://www.rohozenskahusa.cz/z-nasi-farmy/