Farma pro chov skotu v Petrovicích na Benešovsku, která je součástí koncernu Agrofert, vybudovala kruhovou dojírnu se 40 samostatnými robotickými jednotkami. Její pořízení vyšlo na desítky milionů korun a jde o největší zařízení svého druhu v republice, řekl novinářům výkonný ředitel společnosti DZV NOVA Pavel Dvořák. Původní práci dojiček zastanou výsuvná robotická ramena, odpadá tak veškerá těžká manuální práce. Obsluhu zařízení zvládne jeden člověk. Na farmě přibyly také nové stáje a další stavby, celkové náklady jsou v řádu nižších stovek milionů korun. Na projekt firma podle Dvořáka nečerpala dotaci.

Provoz dojírny se má spustit za dva týdny, stroj každou hodinu zvládne podojit 220 krav a při tom se pětapůlkrát otočí. Kapacita chovu mléčného skotu se díky investici do přestavby areálu zvýšila na 1080 z původních 750 kusů, vedení společnosti očekává nárůst produkce mléka.

„Zajištěním životní pohody, spokojenosti a komfortu dojnic lze při plném vytížení kapacity nových stájí předpokládat růst užitkovosti až na 40 litrů na dojnici a den, to znamená růst produkce zhruba o šest milionů litrů mléka za rok. Očekáváme, že ročně tak bude z nových stájí dodáno do mlékárny až 15 milionů litrů mléka,“ uvedl Dvořák.

Všechny krávy musejí mít čipy kvůli identifikaci. Robotická ramena vybavená 3D kamerou jim na začátku naskenují vemena a zapamatují si GPS souřadnice struků. Zvířata se do boxů dostávají postupně z nástupní plošiny, celé zařízení se otáčí. Ramena v jednotlivých boxech se vždy vysunou, identifikují dojnice a najdou si struky a očistí je. Pak odstříknou mléko a zanalyzují jeho kvalitu.

„Systém sám rozhodne, jestli je mléko kvalitní a půjde do potrubí první jakosti, nebo ho odkloní do sekundární větve potrubí, která skončí v odpadu,“ dodal Dvořák.

Nová technologie dojení sníží nároky na personální obsluhu zvířat, protože práce ve staré dojírně byla fyzicky náročná a tyto pozice se nedařilo obsadit ani z řad zahraničních dělníků. Celkový počet zaměstnanců živočišné výroby se však podle Dvořáka nezmění.

DZV NOVA hospodaří na 4500 hektarech zemědělské půdy, z toho 3500 hektarů zaujímají produkční plodiny a na zbytku jsou pícniny a travní porost. Živočišná výroba se zaměřuje na chov skotu s produkcí mléka a výkrm býků. Původní areál živočišné výroby v Petrovicích vznikl v 80. letech minulého století a již nevyhovoval moderním požadavkům na chov mléčného skotu. Kromě nové dojírny v něm přibyly dvě stáje a doprovodné stavby, jako jsou jímky či silážní žlab.

zdroj: ČTK

foto: https://dzvnova.cz/zemedelska-vyroba/