Podíl zemědělských komodit na cenách potravin je různý, například u chleba může tvořit čtvrtinu ceny, u piva jen procento. Ceny agrárních komodit vznikají hlavně na společném evropském trhu a ovlivňuje je také politická situace, loni to bylo napadení Ukrajiny Ruskem. ČTK to řekl ekonom z Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity Tomáš Maier. Podle prvního odhadu Českého statistického úřadu bude letošní úroda zhruba sedm milionů tun obilí, oproti loňsku o 8,1 procenta nižší.

Maier poznamenal, že agrární produkce a potraviny patří mezi nezbytné statky, bez kterých se lidé neobejdou, a jde tedy o strategické odvětví. „Proto tak vystřelila cena agrárních produktů po napadení Ukrajiny Ruskem, byť reálně vůbec nikde nedostatek potravin nehrozil,“ doplnil.

Letos ale už panují mezi zemědělci obavy z poklesu cen komodit. Například skupina Agrofert očekává, že oproti loňsku, kdy ceny zemědělských komodit výrazně rostly, bude letos vývoj opačný. Zemědělský svaz, který loňský zisk celého sektoru vyčíslil na 22 miliard korun, také už dříve upozornil na to, že lze letos očekávat výrazný propad. Promítne se do toho hlavně loňský růst nákladů, kdy firmy kupovaly například hnojiva a osiva za velmi vysoké ceny. Bývalý ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) řekl, že letos může celý sektor skončit i ve ztrátě.

Maier uvedl, že podíl zemědělských produktů je v každé potravině jiný. Například u chleba se obilí a z něj následně umletá mouka na konečné ceně na pultech obchodů podílí ze zhruba 25 procent, u samotného obilí je to asi 13 procent. „U některých druhů jen naporcovaného masa nebo zabalených kuřat to může být i přes polovinu,“ uvedl. Naopak u piva hlavně z velkých pivovarů tvoří náklady na zemědělské suroviny, tedy ječmen a chmel, jen 50 haléřů na jeden půllitr piva, uvedl.

„Pokud před námi v hospodě přistane půllitr piva za 50 korun, tak zemědělec z toho vidí právě jen jedno procento,“ doplnil.

Nový ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) o víkendu řekl, že dobrá úroda se spolu s klesající inflací může podílet na snížení cen potravin. Podle agrárního analytika Petra Havla se to ale nejdříve může stát až příští rok a ceny komodit už výrazně klesly.

Maier poznamenal, že dobrá úroda logicky vede k nižším cenám, ale tvorbu nejen cen v zemědělství ovlivňuje více faktorů. „Hlavním je, že naše zemědělská politika je podřízena evropské zemědělské politice a že jsme na jednotném evropském trhu, takže nikdo od nás nemá absolutně sílu hýbat agrárními cenami. Hlavní cenotvorba se tedy odehrává vně nás,“ doplnil. Poukázal také na to, že v ČR je zhruba 2,7 procenta zemědělské půdy v EU a například u vinic je to jen asi 0,4 procenta. „Pak samozřejmě má vliv úroda, ale určitě to není tak, že by jeden stát měl v nějakém roce diametrálně větší výnosy něž stát sousední,“ dodal. Loňský rok byl podle něj výjimečný solidní úrodou a velkým růstem cen z politických důvodů.

zdroj: ČTK

foto:pixabay.com