Přesto, že je význam dožínek všem známý, neuškodí malé připomenutí jejich významu. Dožínky se ve slovanské lidové kultuře oslavovali jako svátek sklizně slavený na konci žní. Mezi tradiční dožínkové zvyky patřily např. obilí na poli svázané do jehlanu na jehož vrcholu byla kytice z klasů, které se nazývalo stodola nebo poslední uvázaný snop obilí, který se nazýval baba, stará nebo nevěsta. Byl často oblečen do ženských šatů nebo vytvarován do ženské postavy a po předání hospodáři byl ponechán ve stavení do dalších dožínek.

Součástí dožínek byla i cesta na pole jejíž účastníci se ozdobili květy a klasy, stejně tak i svoje nástroje a ze stejného materiálu si vyrobili i věnce na hlavu. Dožínkový věnec měl zvláštní význam o ponechával se v domě až do jarní setby.

Oslavování dožínek probíhalo na celém českém území až do poloviny 19. století a postupně začala tato tradice ustupovat. Od počátku 20.století byly organizovány hlavně agrární stranou a měli podobu průvodu selské jízdy a tančení české besedy. Původní význam dožínek zanikl a v současnosti je to především zábavná a společenská akce.

 

Slavnostní zahájení národních dožínek 2018 proběhlo v sobotu 25.srpna v Pivovarské zahradě českobudějovického Výstaviště na právě probíhající Zemi živitelce. Svátek sklizně proběhl za účasti nejvyšších představitelů státu, vlády a dalších významných osobností.

 

 

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce:

1.září 2018 – Dožínky zemědělců okresu Pardubice a okolí

Připraven je bohatý kulturní program pro děti i dospělé a kvalitní občerstvení od našich zemědělců. Se svými soutěžemi se zde představí i projekt „Zemědělství žije!“.

 

1.září 2018 Krajské dožínky Libereckého kraje (Bílý Kostel nad Nisou)

Krajské dožínky Libereckého kraje to je den plný hudby a zajímavého programu, který bude věnován nejen úrodě samé, ale celému odvětví zemědělství, potravinářství, jakož i řemeslům a výrobcům z regionu. Vedle prohlídky výstav hospodářských zvířat a strojů zde budou moci návštěvníci ochutnat a zakoupit výrobky oceněné v soutěži Výrobek roku Libereckého kraje.

 

1.září 2018 Pelhřimovské dožínky a XIII. Agrární  a potravinářský den

Tradiční dožínková slavnost s bohatým doprovodným programem, ukázky současné a historické zemědělské techniky, soutěž o nejchutnější okurky a mnoho dalšího.

 

8.září 2018 – Dožínky na Letné 2018 (Letenská pláň)

Hlavní cíl akce Dožínky na Letné je podpora zemědělství, agroturistiky, folkloru, tradice a historie. Na Letenské pláni je pro návštěvníky připraven jeden z největších farmářských trhů, jaké kdy Praha zažila, poukazující na každodenní činnost a plody práce farmářů. Můžete se těšit na prezentaci jednotlivých zemědělských svazů, vystoupení folklorních souborů z celé České republiky, bohaté ochutnávky českých a moravských vín, ukázky historické zemědělské techniky, prohlídky Národního zemědělského a Národního technického muzea zdarma a koncerty známých tuzemských interpretů. Dožínky na Letné 2018 pořádá Zařízení služeb Ministerstva zemědělství.

 

8.září 2018 – XI. Krajské dožínky Ústeckéhokraje

Jedná se o tradiční krajské dožínky Ústeckého kraje, kde se prezentují drobní řemeslníci, vystavovatelé zemědělské techniky a prodejci z celého Ústeckého kraje.

 

8.-9.září.2018 –  Dožínky Olomouckého kraje 2018

Další ročník krajských dožínek se uskuteční na výstavišti FLORA. Na své si přijdou zejména rodiny s dětmi, čeká vás výstava zvířectva, zemědělských strojů, spousta soutěží a programu pro děti a dospělé. Nebudou chybět speciality české kuchyně, regionální potravina a slavnostní předávání věnců pro zemědělce.

 

14.-15.září 2018 – Královehradecké dožínky (Koupaliště Flošna, všesportovní stadion)

Královéhradecké krajské dožínky patří od roku 2004 k největším akcím kraje s návštěvností přes 30 tisíc lidí. Ocenění zde přebírají nejlepší potravinářské a zemědělské firmy. Bohatý kulturní program doplňuje přehlídka hospodářských zvířat a zemědělské techniky. Již 15. ročník Královéhradeckých krajských dožínek. Od roku 2004 patří Královéhradecké dožínky k největším akcím kraje s návštěvností přes 30 tisíc lidí. Ocenění zde přebírají nejlepší potravinářské a zemědělské firmy. Návštěvníky čeká spoustu zábavy, skvělé regionální potraviny a bohatý doprovodný program.

 

23.září 2018 – Krajské dožínky Pardubice (zámek Pardubice)

Můžete se těšit na ukázku podzimních lidových zvyků, mlácení obilí, nebo výstavu historických zemědělských strojů a nářadí. Děti se zblízka setkávají s domácími zvířaty z tradičních hospodářských chovů. Vyzkoušíte oděvy v historické převlékárně, podíváte se jak se vaří povidla, vyrábí mýdlo nebo pečou brambory. Zkusíte si výrobu upomínkových dožínkových předmětů, ochutnáte tradiční dožínkové pokrmy a nápoje připravené žáky středních odborných škol. Pohodovou atmosféru nedělního odpoledne zpestří flašinetář a folklorní vystoupení.

Marcela Otrubová

foto: http://krajinaposedlatmou.blogspot.com/2016/08/zne-nasich-dedu.html