Společný evropský protest zemědělců, který se uskuteční ve čtvrtek 22. února, není zatím namířený proti české vládě, ale politice EU, řekl na dnešní tiskové konferenci v Praze prezident Agrární komory ČR (AK ČR) Jan Doležal. Protest podle něj bude spíše symbolický, zemědělci se v Česku v kolonách vydají na hranice s Polskem a se Slovenskem. Kromě Česka, Slovenska, Polska, Maďarska, Litvy a Lotyšska se zapojí také farmáři z Rumunska, Bulharska, Slovinska či Chorvatska, uvedl Doležal. Vyzval všechny české zemědělce, aby se do protestu zapojili. Akce nesouvisí s připravovaným pondělním protestem zemědělců, který organizuje mimo jiné předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy a Asociace svobodných odborů ČR Bohumír Dufek.

„Je to symbolická akce. Chceme upozornit na ten problém a zároveň si uvědomujeme, že občané v ČR nejsou zvědaví na to, aby stáli někde v dlouhých kolonách za traktory,“ řekl Doležal.

K hranicím proto podle něj zemědělská technika vyjede mimo dopravní špičku. „Vybereme si takové hraniční přechody, kde ty traktory budou vidět, nicméně dopravci stále budou moci projet,“ doplnil Doležal. Nevylučuje ale, že na některých místech mohou být hranice dočasně zablokované. Zemědělci podle něj zveřejní také společný manifest s konkrétními požadavky vůči EU.

Zemědělcům vadí zejména vysoká byrokratická zátěž a množství kontrol, které podle AK ČR vzrostly mezi lety 2022 a 2023 téměř dvojnásobně. Předmětem protestů ale bude také dovoz zemědělských komodit z Ukrajiny a dopady Green Dealu, tedy unijní Zelené dohody pro Evropu, uvedl Doležal. „Podle našeho názoru není (Zelená dohoda) správně implementována, zatěžuje zemědělce a zdražuje jim produkci, která pak není konkurenceschopná na evropském trhu,“ doplnil.

Protesty zemědělců v Evropě a reakce na ně budou také tématem mimořádné schůzky ministrů zemědělství EU, která se uskuteční v pondělí 26. února v Bruselu. AK ČR podle Doležala bude požadovat, aby Evropská komise rozhodla o výrazných regulatorních a administrativních úlevách nebo úpravě bezcelní dohody mezi EU a Ukrajinou.

„My navrhujeme polocelní systém, jakýsi systém vratných kaucí,“ řekl. Spočíval by podle něj v tom, že by dovozci na hranicích EU s Ukrajinou složili kauci, a pokud by zboží bylo finálně dovozeno do země mimo EU, tak by se jim kauce vrátila.

Zemědělcům podle Doležala vadí ale také dovozy z jiných zemí mimo EU než z Ukrajiny, do Evropy se například čím dál častěji dováží obiloviny a olejniny z Ruska, řekl. „Já nechápu, proč se tady bavíme o tom, že Evropa je ve válce s Ruskem a zároveň sem dováží obiloviny z Ruska, které jsou ale levnější, protože nejsou greendealové (nepodléhají Zelené dohodě),“ uvedl.

Do společného evropského protestu se z ČR podle Doležala kromě AK ČR zapojí také Zemědělský svaz, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů, Společnost mladých agrárníků a část členů Asociace soukromého zemědělství.

„Vyzýváme nyní zemědělce, kteří nejsou v žádné organizaci, případně jsou z jiných organizací, aby se k naší akci připojili. Akce nemá žádný politický cíl, jde nám pouze o budoucnost českého zemědělství, která je teď v ohrožení,“ uvedl.

Čtvrteční protest začne v 10:00 a potrvá necelé dvě hodiny, informovala následně AK ČR v tiskové zprávě. V jednotlivých okresech bude u hranic podle situace určeno jedno až dvě kontaktní místa. Protesty se mohou uskutečnit také v centrech měst. Akce vyvrcholí v Hodoníně na česko-slovenské hranici, kde se potkají zástupci AK ČR, Slovenské poľnohospodárské a potravinárské komory a zřejmě i Maďarské zemědělské komory. Pozváni sem budou také ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a jeho slovenský protějšek Richard Takáč (SMER).

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com